Rekordowo wysoka ocena przyszłej sytuacji biznesowej

W czerwcu Indeks Optymizmu Przedsiębiorców, pokazujący, jak firmy oceniają bieżącą sytuację biznesową w Polsce, spadł do 107,6 pkt wobec 108,8 pkt w maju.

Publikacja: 30.06.2015 06:10

Rekordowo wysoka ocena przyszłej sytuacji biznesowej

Foto: GG Parkiet

Polepszeniu uległa natomiast prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy – wzrosła ona ze 130,3 pkt w maju do 139,9 pkt. Jest to jednocześnie najwyższy poziom w historii badania (wskaźniki są publikowane od marca 2014 r.).

Autorzy badania wskazują, że 60 proc. ankietowanych przedsiębiorców oczekuje, iż w perspektywie pół roku położenie biznesowe ich firm ulegnie poprawie. Jednocześnie do 16 proc. wzrósł odsetek firm, które doświadczyły w czerwcu spadku obrotów w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Obniżenie wskaźnika bieżącej koniunktury wynika przede wszystkim ze znaczącego spowolnienia odnotowanego przez branżę budowlaną, któremu towarzyszy jednak dalsza poprawa prognoz na kolejne okresy.

Okazuje się, że podobnie jak w poprzednich edycjach badania największy optymizm – zarówno w odniesieniu do sytuacji bieżącej, jak i przyszłej – przejawiają firmy z sektora ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne – red.). Z kolei przedsiębiorstwa transportowe i przemysłowe neutralnie oceniają aktualną koniunkturę, oczekując jednocześnie znaczącego wzrostu obrotów w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy. Firmy prowadzące działalność z zakresu usług oraz handlu detalicznego bardzo dobrze oceniają swoją sytuację biznesową, co jest wynikiem stopniowo rosnącego popytu konsumpcyjnego.

Branża finansowa, w ubiegłym roku osiągająca najlepsze wyniki spośród wszystkich analizowanych grup przedsiębiorstw, nadal przeżywa gorszy okres, chociaż prognozy odnoszące się do jej przyszłej kondycji pozostają w przeważającej mierze optymistyczne.

Z czerwcowego badania wynika, że największy pesymizm panuje wśród firm budowlanych, których znaczna część zaobserwowała pogorszenie klimatu biznesowego w porównaniu z majem. Szczególnie złe nastroje panują wśród największych firm z branży, podczas gdy mniejsi gracze do tej pory radzą sobie lepiej. Także w tej grupie silne jest jednak przekonanie, że obecne trudności mają jedynie przejściowy charakter, a kolejne okresy przyniosą poprawę.

Ciekawostką ostatniego badania jest fakt, że w stosunku do poprzednich jego edycji zmienił się układ sił poszczególnych klas wielkości przedsiębiorstw. Utrzymujące się już od kilku kwartałów ożywienie gospodarcze sprawiło, że wzrósł optymizm wśród małych firm, które zaczęły nawet lepiej oceniać swoją sytuację niż ich więksi konkurenci. Pod względem wysokości wskaźnika oceny przyszłej sytuacji biznesowej prym wiodą jednak nadal duże i średnie przedsiębiorstwa.

Metodologia badania

Indeks optymizmu przedsiębiorców to cykliczne badanie, w którym członkowie Pracodawców RP oceniają co miesiąc klimat do prowadzenia interesów i prognozują koniunkturę dla biznesu. Gdy indeks jest poniżej 100 pkt, mamy pogarszanie się sytuacji biznesowej, a kiedy przekracza 100 pkt – jest poprawa (równe 100 pkt świadczy o braku zmian).

Firmy
Prezes Grupy Wielton: Nastawiamy się na trudny rok. Chcemy powalczyć o udziały
Firmy
Grupa Kęty: dywidenda niższa niż przed rokiem
Firmy
Nierentowne spółki Boryszewa w Niemczech chcą ogłosić upadłość
Firmy
Grupa Boryszew w nowej odsłonie
Firmy
Zdarzenia jednorazowe mogą mocno zmienić wyniki giełdowych firm
Firmy
Boryszew z nową strategią do 2028 roku