W I kwartale 2015 przeprowadzono więcej megatransakcji (o wartości powyżej 5 mld USD niż w pierwszym kwartale roku ubiegłego (18 vs 14 ). Stanowiły one 4 proc. wszystkich transakcji, a 12 proc. zawartych transakcji plasuje się w przedziale wartości 3-5 mld USD – podaje Allen & Overy.

Większość wszystkich transakcji została zawarta w USA, Azji oraz Europie Zachodniej. „Brak stabilności politycznej we Wspólnocie Niepodległych Państw, jak i w Europie Środkowo-Wschodniej wpływa na stały spadek liczby zawieranych transakcji w tym regionie. Bliski Wschód i Afryka Północna oraz Afryka Subsaharyjska pozostały nieaktywne w tym samym stopniu" – podkreślają eksperci.

- Polski rynek fuzji i przejęć charakteryzuje się obecnie postawą wyczekującą. Zauważalne ożywienie na globalnym rynku fuzji i przejęć niestety nie do końca przekłada się na wzrost transakcji na naszym rynku. Pozostajemy co prawda największym i dominującym rynkiem w Europie Środkowo – Wschodniej, jeśli chodzi o ilość oraz wielkość fuzji i przejęć, ale największe transakcje są wciąż przed nami – podkreśla, cytowany w komunikacie, Jacek Michalski, partner w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy. Wskazuje, że najbardziej atrakcyjnie z punktu widzenia fuzji i przejęć zapowiadają się: sektor ochrony zdrowia, handel detaliczny oraz TMT. - Szczególną aktywność można też zaobserwować w sektorze usług finansowych. W 2015 roku zostanie sprzedany Bank BPH, a właścicieli prawdopodobnie zmienią również Alior Bank, Raiffeisen Polbank i FM Bank PBP – dodaje.