Morgan Stanley: wyceniamy Apple na bilion dolarów

Na początku lutego cena akcji Apple’a osiągnęła pułap 122 dolarów, co wywindowało kapitalizację do rekordowej wartości 700 mld dolarów. Obecnie akcje kosztują już 129 dolarów, a według najnowszych prognoz Morgan Stanley wkrótce zdrożeją do 160 dolarów. Co przemawia za takim scenariuszem?

Aktualizacja: 06.02.2017 21:40 Publikacja: 03.03.2015 14:11

Morgan Stanley: wyceniamy Apple na bilion dolarów

Foto: Bloomberg

W raporcie datowanym na 2 marca zespół analityków pod kierownictwem Katy L. Huberty podtrzymał zalecenie „kupuj" akcje Apple'a podnosząc cenę docelową z 133 do 160 dolarów – wypada zaznaczyć, że jest to jeden z najbardziej byczych raportów na rynku.

- Początek prac Apple'a nad uruchomieniem masowej produkcji samochodu może w ciągu najbliższych 12 miesięcy popchnąć wycenę spółki do wartości 1 biliona dolarów, z obecnego poziomu 750 mld dolarów - ocenia zespół analityków Morgan Stanley.

Specjaliści podkreślają, że Apple zbudował najbardziej wartościową platformę technologiczną na świecie. Klienci są wyjątkowo lojalni i chętnie kupują kolejne gadżety z nadgryzionym jabłuszkiem w logo.

- Bieżąca wycena nie odzwierciedla potencjału platformy technologicznej Apple. Nasz nowy scenariusz bazowy zakłada wzrost kursu do 160 dolarów. Zakładamy, że w 2015 r. spółka będzie wyceniana przy wskaźniku cena do zysku (P/E) w wysokości 18x, co nie odbiega od mnożników dla pozostałych spółek z branży takich jak Microsoft, Google, Facebook czy Oracle – czytamy w raporcie.

Aktualizując rekomendację Morgan Stanley odświeżył także tzw. Bull Case, czyli skrajnie optymistyczny scenariusz.

- W byczym scenariuszy zwiększyliśmy 12-miesięczną ceną docelową z 150 do 190 dolarów. Zakładamy w nim mnożnik P/E na 2015 rok wysokości 19x (wcześniej 18x) – piszą analitycy Morgan Stanley.

Z prognoz zebranych przez agencję Bloomberg (wśród wszystkich brokerów i banków – red.) wynika, że w perspektywie najbliższych 12-miesięcy akcje Apple'a zdrożeją o 5,8 proc. 136,5 dolarów.

Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych
Gospodarka światowa
Dlaczego ten zrządzający uwziął się na kosmetycznego giganta L’Oreala
Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin lepszy od oczekiwań
Gospodarka światowa
MFW ponownie nie docenił witalności amerykańskiej gospodarki