KOV zwiększy wydobycie na Ukrainie

Sukcesem zakończyło się tzw. szczelinowanie pierwszego odwiertu na polu Olgowskoje na Ukrainie. Spółka uzyskała dzienny przepływ gazu przekraczający 65 tys. m sześc.

Aktualizacja: 24.02.2017 05:42 Publikacja: 02.11.2011 11:59

KOV zwiększy wydobycie na Ukrainie

Foto: Bloomberg

Pod koniec października Kulczyk Oil Ventures zastosował po raz pierwszy na Ukrainie tzw. technologię hydraulicznego szczelinowania, dzięki której chciał zwiększyć wydobycie ropy i gazu poprzez pozyskanie surowca z dotychczas nieeksploatowanych obszarów istniejących odwiertów. Dziś zarząd informuje, że pierwszy etap tej operacji zakończył się sukcesem. Z odwiertu o nazwie O-6 znajdującego się na obszarze koncesji Olgowskoje uzyskano dzienny przepływ w wysokości ponad 65 tys. m sześc. gazu. Dzięki temu KOV ma szansę nie tylko zwiększyć wydobycie ale i wielkość swoich rezerw i zasobów.

Zobacz pigułę informacyjną spółki KOV

- W moim przekonaniu, to milowy krok dla KOV. Udowodniliśmy już, że potrafimy sprawnie realizować ambitny plan poszukiwawczy, dzisiaj konsekwentnie pracujemy nad zwiększaniem wydobycia, włączając do tych działań nowoczesne, zachodnie technologie – twierdzi Jakub Korczak, wiceprezes KOV.

Spółka rozpoczyna już prace szczelinowania w kolejnym odwiercie o nazwie O-8.

Obecnie KOV produkuje dziennie 340 tys. m sześc. gazu. Po podłączeniu do produkcji odwiertu O-12, dzienne wydobycie może zwiększyć się o kolejne 230 tys. m sześc. nawet do ponad pół miliona metrów sześciennych gazu. Będzie to oznaczać trzykrotne zwiększenie produkcji dziennej w 2011 r.

Podanie komunikatu o sukcesie szczelinowania na Ukrainie, co miało miejsce o godz. 11.27, spowodowało natychmiastowy wzrost popytu na akcje KOV. O ile przed publikacją tej wiadomości ich kurs spadał, o tyle w ciągu następnych kilku minut wzrósł o ponad 10 proc., w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia, czyli ceny 1,05 zł.

Firmy
Znamy stanowisko KNF. Sankcji nie będzie?
Firmy
Giełdowe spółki są filarem polskiej gospodarki
Firmy
Rafamet pogłębia straty. Konieczna uchwała o dalszym istnieniu spółki
Firmy
Marek Marzec, wiceprezes Onde: Nie każdy projekt OZE musi być sprzedany
Materiał Promocyjny
Jakie cechy powinien mieć lider, by reagować na zmiany?
Firmy
Rafamet: jest zielone światło na ratunkową emisję akcji
Firmy
Spółki mają obawy. Wiemy, jakich informacji żąda KNF