#WykresDnia: Kolejne ostrzeżenie o recesji

Rentowność amerykańskich dwuletnich obligacji skarbowych na krótko przekroczyła 30-letnią stopę po raz pierwszy od 2007 roku.

Publikacja: 05.04.2022 09:37

#WykresDnia: Kolejne ostrzeżenie o recesji

Foto: PAP/EPA

parkiet.com

Rentowność 2-letnich obligacji skarbowych jest zagrożona dalszym wzrostem powyżej ich 10-letniego odpowiednika, pogłębiając odwrócenie tej ściśle śledzonej części krzywej dochodowości i zaostrzając debatę na temat tego, czy gospodarka USA zmierza w kierunku recesji.

Różnica lub spread między obligacjami 10-letnimi a 2-letnimi, która zwykle jest dodatnia, spadła do minus 10 punktów bazowych, po czym w poniedziałek ustabilizowała się na poziomie minus 3 punktów bazowych.

Strateg ds. stopy procentowej Bank of America Bruno Braizinha mówi, że on i jego koledzy spodziewają się, że spread 2 lata/10 lat zmniejszy się do minus 50 punktów bazowych do końca roku, a zakres odwrócenia będzie zależeć od tego, jak bardzo Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe powyżej tzw. neutralnego poziomu, który nie jest postrzegany jako ani akomodacyjny, ani restrykcyjny.

Ryzyko głębszego odwrócenia krzywej 2s/10s pojawia się, gdy spread dla odpowiednika między 5-latkami i 30-letnimi stopami również na krótko skurczył się do zaledwie minus 15,8 punktów bazowych w ciągu nocy.

Tymczasem niektórzy inwestorzy mają wątpliwości, czy rzeczywiście nadchodzi spowolnienie gospodarcze w USA. Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management, powiedział: „Naszym podstawowym argumentem jest to, że gospodarka USA może uniknąć recesji”. Menedżer portfela Scott Ruesterholz z firmy Insight Investment, która nadzoruje aktywa o wartości 1,1 biliona dolarów mówi, że ryzyko recesji w 2022 r. jest „bardzo niskie”.

– Mówiąc najprościej, uczestnicy rynku nie wierzą, że inwersja jest koniecznie zwiastunem recesji – powiedział Marc Chandler, główny strateg rynkowy w Bannockburn Global Forex. Jednak „argumentowanie przeciwko znaczeniu inwersji nie oznacza, że gospodarka USA nie zmierza w kierunku recesji” – dodał.

Według firmy Principal Global Advisors odwrócenie krzywej dochodowości zwykle poprzedza każdą recesję od lat pięćdziesiątych, aczkolwiek z opóźnieniem, które może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Trwa jednak debata, na którą miarę krzywej najlepiej patrzeć: prezes Fed Jerome Powell wskazał na rozpiętość między rentownościami w pierwszych 18 miesiącach krzywej, podczas gdy inni zwracają uwagę na spread w nieokreślonym terminie, ale z tendencją do wzrostu.

Marc Chandler cytuje komentarz byłego prezesa nowojorskiego Fed, Billa Dudleya, zatytułowany „Fed uczynił recesję w USA nieuniknioną”, który został opublikowany przed odwróceniem 2s10s w zeszłym tygodniu. Dudley powiedział w nim, że Fed nie tylko jest za krzywą kontrolowania inflacji, ale że „twarde lądowanie” jest „praktycznie nieuniknione”.

Ostatni raz, gdy spready 2s/10s lub 5y/30y odwróciły się o 50 punktów bazowych lub więcej, miał miejsce w 2000 roku. A od poniedziałku spready 2s/10s i 5s/30s były wciąż daleko od swoich najgłębszych odnotowanych inwersji, co miało miejsce w 1980 roku, zgodnie z danymi z 1977 roku z Dow Jones Markets Data.

Agresywna wyprzedaż wszystkich papierów skarbowych spowodowała wzrost rentowności w poniedziałek, przy czym 2-letnia stopa wzrosła o około 2,44 proc., a 10-letnia oscylowała wokół 2,41 proc.

Już w ubiegłym tygodniu zwracano uwagę, że dwie miary krzywej dochodowości amerykańskich obligacji skarbowych, które są szeroko obserwowane pod kątem ostrzeżeń o recesji, zwróciły się w przeciwnych kierunkach, co rodzi pytania, w jakim stopniu skup obligacji banku centralnego i inne czynniki techniczne mogą zniekształcać sygnały na ścieżce gospodarki.

Rozpiętość między rentownością bonów skarbowych 3-miesięcznych i dziesięcioletnich uległa w marcu poszerzeniu, co może wskazywać na wzrost gospodarczy. W piątek 25 marca krzywa ta osiągnęła najwyższy poziom od ponad pięciu lat i wyniosła 196 punktów bazowych.

Z drugiej strony, amerykańska krzywa od 2 do 10 lat drastycznie się spłaszczyła w tym roku i jest bliska odwrócenia, gdzie dłuższa zapadalność dawałaby mniej niż krótsza.

Zazwyczaj krzywe dochodowości nachylają się w górę, ponieważ inwestorzy żądają wyższego zwrotu z długu długoterminowego, ponieważ wiąże się on z większym ryzykiem ze względu na wyższe prawdopodobieństwo inflacji lub niewypłacalności. Rosnąca krzywa zazwyczaj sygnalizuje oczekiwania na silniejszą aktywność gospodarczą, wyższą inflację i wyższe stopy procentowe. Spłaszczająca się krzywa sugeruje, że inwestorzy stracili zaufanie do perspektyw wzrostu gospodarczego. Inwersje są uważane za zwiastun ewentualnej recesji. Ale sygnał w tej chwili nie jest jasny.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty