Wyniki spółek

Millennium otwiera sezon

Wtorkową publikacją raportu Millennium rozpoczyna sezon wyników banków za II kwartał. Dla tej instytucji był to dobry, ale nie rewelacyjny okres. Uwaga na dynamikę zysku netto.
Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Millennium w II kwartale 2017 r. wypracował 169 mln zł zysku netto – wynika ze średniej prognoz domów maklerskich, zebranych przez „Parkiet". To wynik gorszy aż o 43 proc. niż rok temu, ale o 20 proc. lepszy niż w I kwartale 2017 r. Skąd aż tak duży rozdźwięk?

Spadek wobec ubiegłego roku nie oddaje prawdziwych rezultatów banku. Przede wszystkim zadecydowała o nim wysoka baza – rok temu w czerwcu sektor bankowy zanotował łącznie ponad 1,6 mld zł netto jednorazowych wpływów ze sprzedaży udziałów w Visa Europe. Millennium był bankiem, w którego wyniku wpływ tego zysku był największy (zanotował aż 230 mln zł i udział tej pozycji w kwartalnym wyniku Millennium sięgnął aż 78 proc.). Natomiast duży wzrost wobec I kwartału bieżącego roku to efekt obciążenia wyników tego okresu kosztami składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny (w pozostałych kwartałach tego roku będzie ona niższa niż w I kwartale, wspomoże to także wyniki w porównaniu rok do roku).

Ważne jest jednak jak bank radzi sobie w podstawowym biznesie. A radzi sobie dobrze. Według prognoz wynik odsetkowy wyniósł 408 mln zł (wzrost rok do roku o 7 proc. i kwartał do kwartału o 4 proc.). Wynik prowizyjny, zachowujący się słabo w ubiegłym roku w całym sektorze, według prognoz sięgnął 161 mln zł (wzrost rok do roku aż o 15 proc., spadek kwartał do kwartału o 3 proc. z powodu sezonowo niższych prowizji od sprzedaży ubezpieczeń). Koszty są nadal pod kontrolą – wyniosły 278 mln zł, czyli były o 1 proc. mniejsze niż rok temu i o 3 proc. większe niż w poprzednim kwartale. Odpisy nie powinny przeszkodzić osiąganiu dobrych wyników – wyniosły 62 mln zł (1 proc. większe niż rok temu i o 4 proc. większe niż w poprzednim kwartale). Koszty ryzyka powinny zamieścić się w połowie przedziału 50-60 pb, wskazywanym przez zarząd banku jako cel.

Zaraz po Millennium wyniki podadzą mBank (27 lipca) i BZ WBK (28 lipca). Parę dni póź- niej raporty podadzą ING Bank Śląski i Pekao (2 sierpnia), Idea Bank (4 sierpnia) oraz Alior (10 sierpnia). Getin Holding pora raport 21 sierpnia (przyśpieszył wobec wcześniejszego planu), w ostatnim dniu miesiąca wyniki przedstawi Getin Noble.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły