Przychody spółki wzrosły z kolei o 18 proc. i osiągnęły poziom 64,7 mln zł. – Okres przesilenia na rynku wierzytelności nieregularnych wykorzystaliśmy na zwiększenie efektywności operacyjnej, konsolidację Grupy i poprawę struktury bilansu. Przełożyło się to na 18-proc. wzrost przychodów oraz 17-proc. wzrost zysku operacyjnego w I kwartale tego roku. Rentowność netto sięgnęła natomiast 39 proc. i była jedną z najwyższych w branży. Jednocześnie kontynuowaliśmy obniżanie zadłużenia, dzięki czemu wskaźnik długu netto do kapitałów własnych spadł do poziomu 1,11 – również jednego z najniższych w naszym sektorze – wskazuje Krzysztof Borusowski, prezes Bestu.

Warto jednak zwrócić uwagę, że firma wciąż jest bardzo powściągliwa jeśli chodzi o nowe inwestycje. W I kwartale tego roku nie kupiła żadnego portfela wierzytelności.

– W pierwszym kwartale, podobnie jak przed rokiem, nie nabywaliśmy nowych portfeli wierzytelności. Nasze selektywne, ostrożne podejście do zakupów wynika z przekonania, że znajdujemy się w szczytowej fazie cyklu koniunkturalnego, a ceny wierzytelności oczekiwane przez sprzedających wciąż nie uwzględniają naszym zdaniem możliwego spowolnienia. Nie zamierzamy przy tym rezygnować z okazji, dlatego zapewniliśmy sobie finansowanie potencjalnych transakcji, zwiększając limit dostępnych kredytów bankowych. Szacujemy, że podaż wierzytelności bankowych w pierwszym kwartale wzrosła średnio o 15-20 proc.rok do roku, rośnie też udział portfeli zawierających „świeże" wierzytelności. Wiele transakcji jednak nie dochodzi do skutku z uwagi na zbyt wysokie oczekiwania sprzedających – uważa Borusowski.

Firma w I kwartale uruchomiła platformę Payhelp. Jest to rozwiązanie on-line, skierowane do mikro- i małych firm działających w sektorze B2B i B2C, pozwalające na odzyskiwanie pieniądze z niezapłaconych faktur. – Dzięki Payhelp, indywidualni przedsiębiorcy i małe firmy mogą w bardzo łatwy sposób skorzystać z potencjału grupy Best. W ich imieniu prowadzimy działania polubowne zmierzające do odzyskania pieniędzy z niezapłaconej faktury, a w razie potrzeby przeprowadzamy sprawę przez e-sąd. Dzięki wcześniejszym inwestycjom Best w technologię i automatyzację działań, mogliśmy uruchomić platformę Payhelp w bardzo krótkim czasie – wskazuje Borusowski.