Waluty

Złoty radzi sobie słabo

Po próbie korekty spadkowej EUR/USD w pierwszej połowie tygodnia jego druga połowa przyniosła powrót zwyżki kursu.

Wojciech Stępień, CFA, analityk, Raiffeisen Polbank

Foto: materiały prasowe

Przeszkodą dla korekty pozostaje inflacja w USA, która, wbrew przekonaniu, utrzymuje się wyraźnie poniżej celu inflacyjnego (w lipcu CPI wyniósł 1,7 proc.). Spada więc prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp w USA i nie można wykluczyć, że poza ogłoszeniem rozpoczęcia ograniczania sumy bilansowej Fed nie zdecyduje się już w tym roku na kolejne kroki w kierunku zacieśniania. Nowych informacji nt. planów Fedu dostarczyć może zaplanowana na przyszły tydzień publikacja minutek. Biorąc jednak pod uwagę dominujące w komunikacie po lipcowym posiedzeniu obawy o inflację, przyszłotygodniowy dokument powinien mieć raczej gołębi wydźwięk.

Może brakować paliwa do prób zejścia kursu EUR/USD na niższe poziomy i bardziej prawdopodobna wydaje się na razie kontynuacja ruchu bocznego w oczekiwaniu na kluczowe wydarzenia pod koniec sierpnia (szczyt prezesów banków centralnych w Jackson Hole). Słabo radzi sobie ostatnio złoty. A do czynników, które szkodzą wycenie waluty, dołączył w ostatnich dniach wzrost niepewności geopolitycznej. O ile czynniki techniczne, w tym duże już wykupienie kursu, sugerują jego korektę w najbliższym czasie, o tyle w nieco dłuższym horyzoncie bilans czynników fundamentalnych, w tym ryzyko zaostrzenia się konfliktu na linii Polska–Komisja Europejska, przemawia obecnie za dalszym osłabieniem się złotego i próbami wzrostu kursu do powyżej 4,30.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz