USD wciąż blisko 13-miesięcznych minimów

Publikacja: 31.07.2017 12:42

USD wciąż blisko 13-miesięcznych minimów

Foto: AFP

Kluczowe informacje z rynków:

USA: Piątkowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan znalazł się na wyższym poziomie od oczekiwań i wyniósł 93,4 pkt. wobec spodziewanych 93,1 pkt.

Japonia: Według wstępnych danych, produkcja przemysłowa w Japonii w czerwcu wzrosła o 1,6 proc. mdm przy oczekiwaniach na poziomie 1,7% mdm. Z kolei wzrost w ujęciu rdr znalazł się na poziomie 4,9%.

Chiny: Lipcowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu wg CFLP znalazł się na poziomie 51,4 pkt. przy oczekiwaniach 51,6 pkt. Z kolei analogiczny indeks PMI dla usług wyniósł 54,5 pkt.

Niemcy: Dynamika sprzedaży detalicznej w Niemczech w czerwcu wyniosła 1,1% mdm (przy oczekiwanich 0,2% mdm) oraz 1,5% rdr (wobec spodziewanych 2,7% rdr).

Węgry: Inflacja PPI na Węgrzech w czerwcu wyniosła -0,3% mdm oraz 1,5% rdr.

Strefa Euro: Stopa bezrobocia w eurolandzie znalazła się w czerwcu na poziomie 9,1% przy oczekiwaniach jej utrzymania na poziomie 9,2%.

Strefa Euro: Według szacunkowych danych, inflacja HICP w strefie euro w lipcu wyniosła 1,3% rdr, zgodnie z oczekiwaniami.

Włochy: Według wstępnych wyliczeń, inflacja konsumencka we Włoszech w lipcu wyniosła 0,1% mdm i 1,1% rdr, zgodnie z oczekiwaniami.

Naszym zdaniem: Wzrost politycznej niepewności w Stanach Zjednoczonych oraz wątpliwości związane z tempem dalszego zacieśniania polityki monetarnej w USA od wielu tygodni negatywnie wpływają na notowania amerykańskiego dolara. Mimo że ostatnie dane makro sprzyjały scenariuszowi relatywnie silnej gospodarki w USA i dużego prawdopodobieństwa kolejnej zwyżki stóp procentowych w tym roku, sentyment wokół amerykańskiej waluty pozostaje negatywny.

DM BOŚ

Wykres dzienny BOSSAUSD

Obecnie indeks BOSSAUSD znajduje się na najniższym poziomie od około13 miesięcy, a dzisiejszy poranek nie przynosi istotnej poprawy. Notowania tego wskaźnika jedynie symbolicznie odbijają w górę, oscylując tuż poniżej poziomu 79 pkt. Na uwagę zasługuje wyjątkowo konsekwencja inwestorów finansowych w powiększaniu krótkich pozycji na rynku USD w ostatnim czasie. Obecnie są one już na tyle duże, że zwiększyło się znacząco prawdopodobieństwo dynamicznego odreagowania wzrostowego na USD, przynajmniej w krótkoterminowej perspektywie.

Tymczasem dzisiejsze poranne dane makroekonomiczne wcale dolarowi nie sprzyjają. Dane z Niemiec, Włoch czy też całej strefy euro są zgodne z oczekiwaniami lub nieco lepsze od oczekiwań, a to z kolei pozytywnie wpływa na wartość EUR/USD. Kurs tej pary walutowej porusza się wciąż w okolicach 1,1730-1,1740. Kolejne istotne dane makro, tym razem z USA, pojawią się dziś po południu – o 15:45 polskiego czasu opublikowany zostanie odczyt Chicago PMI, a kwadrans później indeks podpisanych umów kupna domów i indeks Dallas Fed dla przemysłu.

DM BOŚ

Wykres dzienny EUR/USD

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Waluty
Złoty staje na nogi. Chwilowo?
Waluty
Sytuacja na rynkach 17 kwietnia - Powell przyznał, że z inflacją jest problem
Waluty
Co stoi za spadkami polskiego złotego?
Waluty
Kurs złotego wciąż pod geopolityczną presją
Waluty
Geopolityka napędza dolara. USDPLN odwróci trend?
Waluty
DM BOŚ: Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - festiwal pretekstów...