Konsolidacja na polskiej walucie trwa

Po wyjątkowo słabym zakończeniu minionego tygodnia (piątkowym tąpnięciu notowań polskiego złotego), początek bieżącego tygodnia jest na rynku rodzimej waluty spokojny

Publikacja: 26.07.2017 09:38

Konsolidacja na polskiej walucie trwa

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Praktycznie od poniedziałku notowania BOSSAPLN – nawet mimo podwyższonej dziennej zmienności, tkwią w konsolidacji, utrzymując się w okolicach poziomu 92,30-92,40 pkt.

Spokojne ruchy cenowe na wykresie indeksu polskiego złotego wynikają m.in. z niemal pustego kalendarza danych makro w Polsce na początku bieżącego tygodnia. Wczoraj pojawiły się jedynie dane dotyczące stopy bezrobocia, które okazały się zgodne z oczekiwaniami (stopa bezrobocia w czerwcu znalazła się na poziomie 7,1%). Uspokoiła się nieco także sytuacja polityczna w Polsce – aczkolwiek nie wiadomo, czy trwale. Wczoraj w swoim raporcie agencja ratingowa Moody's oceniła m.in., że reforma sądownictwa zagraża praworządności w Polsce, a spór z Unią Europejską może odstraszać niektórych inwestorów od naszego kraju.

Tymczasem można się spodziewać, że polski złoty pozostanie pod dużym wpływem sytuacji na globalnym rynku walutowym. Dzisiaj decyzję dotyczącą stóp procentowych podejmie amerykański FOMC. Żadne zmiany nie są oczekiwane, więc może się okazać, że większy wpływ na wartość USD będą miały dane makro, które będą pojawiać się później w tym tygodniu, m.in. czwartkowe informacje dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych czy piątkowy wstępny odczyt PKB za II kwartał br.

Dzisiaj rano kurs USD/PLN pozostaje stabilny właśnie w oczekiwaniu na nowe impulsy z szerokiego rynku. Średnioterminowy trend pozostaje spadkowy, jednak wyjątkowo słaby sentyment inwestorów na rynku USD zwiększa prawdopodobieństwo odreagowania. Spokojne wyczekiwanie na rozwój wydarzeń na globalnym rynku charakteryzuje także notowania EUR/PLN. Po ubiegłotygodniowym imponującym wzroście, ustabilizowały się one w okolicach 4,26 i jeśli EUR pozostanie silne w relacji do USD, to presja zwyżkowa może pojawić się także na wykresie tej pary walutowej.

Dorota Sierakowska Analityk Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Złoty odrobił poranne straty z nawiązką
Waluty
Sytuacja na rynkach 19 kwietnia - nerwowy poranek, ale nic poza tym
Waluty
Znów niespokojnie na Bliskim Wschodzie
Waluty
Sytuacja na rynkach 18 kwietnia - dolar zaczął słabnąć
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Waluty
Złoty podnosi się po przecenie
Waluty
Złoty staje na nogi. Chwilowo?