Wyhamowanie zwyżek na USD po słowach Trumpa

Publikacja: 20.07.2018 10:14

Wyhamowanie zwyżek na USD po słowach Trumpa

Foto: AdobeStock

Kluczowe informacje z rynków:

Stany Zjednoczone: Indeks Fed z Filadelfii w lipcu znalazł się na poziomie 25,7 pkt. w porównaniu do oczekiwań zakładających 21,5 pkt.

Stany Zjednoczone: liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w poprzednim tygodniu wyniosła 207 tysięcy, czyli mniej niż oczekiwano (220 tysięcy).

Stany Zjednoczone: Indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board w czerwcu wyniósł 0,5% wobec oczekiwań 0,4%.

Japonia: Inflacja CPI w czerwcu w Japonii znalazła się na poziomie 0,7% w ujęciu rdr, zgodnie z oczekiwaniami. Inflacja bazowa CPI wyniosła z kolei 0,8% rdr i również była zgodna z rynkowymi prognozami.

Niemcy: Inflacja PPI w Niemczech znalazła się na poziomie 0,3% mdm, zgodnie z oczekiwaniami. W ujęciu rdr wyniosła ona 3%, nieco więcej od oczekiwań (2,9%).

Węgry: W maju wynagrodzenia na Węgrzech wzrosły o 10,9% w ujęciu rdr.

Naszym zdaniem: W bieżącym tygodniu amerykański dolar pnie się w górę. Mimo słabego rozpoczęcia tygodnia, indeks BOSSAUSD utrzymał się powyżej poziomu 80 pkt. i przez większość tygodnia pozostawał pod presją popytu. Zwyżkom notowań tej waluty sprzyjało m.in. wystąpienie Jerome Powella w amerykańskim Kongresie, w którym szef Fed potwierdził zamiar dalszego zacieśniania polityki monetarnej przez Fed.

Niemniej, wczoraj USD zdołał wzrosnąć jedynie nieznacznie, ponieważ ostatnie kilka godzin sesji było okresem osłabiania się amerykańskiej waluty. Wszystko za sprawą słów Donalda Trumpa, który wczoraj wyraził opinię, że silny dolar stawia amerykańską gospodarkę w niekorzystnej sytuacji – podczas gdy wartość chińskiego juana „spada jak kamień". Prezydent Stanów Zjednoczonych nawiązał także do działań Rezerwy Federalnej, wyrażając niezadowolenie z zamiaru dalszego zacieśniania polityki monetarnej i obawy, że takie działania Fed przełożą się na mniejszą konkurencyjność gospodarki USA.

Oczywiście później Biały Dom wydał oficjalny komunikat, stanowiący o tym, że prezydent USA szanuje niezależność Rezerwy Federalnej i nie ma zamiaru wpływać na decyzje tej instytucji. Niemniej, słowa Trumpa zdążyły istotnie przełożyć się na wartość dolara – chociażby skłaniając osoby, które wahały się z decyzją o kupnie dolara, do jej odłożenia w czasie.

W przypadku kursu EUR/USD, słowa Trumpa przyczyniły się do utrzymania notowań tej pary walutowej ponad poziomem 1,16. Efekt ten trwa zresztą również dzisiaj rano, ponieważ notowania EUR/USD poruszają się w okolicach 1,1640. Do końca bieżącego dnia trudno będzie już o istotne dane makro, mogące zmienić ten układ. W centrum uwagi może znaleźć się wystąpienie szefa Fed z St. Louis, Jamesa Bullarda, albo ewentualne wypowiedzi nawiązujące do wczorajszych słów Donalda Trumpa.

Wykres dzienny indeksu BOSSAUSD

Wykres dzienny EUR/USD

Waluty
Interwencje walutowe na niewiele się już zdają. Jen nie przestaje razić słabością
Waluty
Polski złoty pozostanie mocny w drugim kwartale
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty warto teraz stawiać?
Waluty
Tydzień pod znakiem banków centralnych
Waluty
Dolar jeszcze może pokazać światu swoją potęgę
Waluty
Jakie perspektywy ma polski złoty?