Waluty

Pierwsze spojrzenie w 2020 r.

W środę ceny krajowych obligacji skarbowych pozostawały stabilne, a obroty stosunkowo niskie.

Andrzej Bebłociński diler, PKO BP

Foto: materiały prasowe

Na rynku TBS Poland do godz. 14 właściciela zmieniły papiery warte niespełna 200 mln zł. Ograniczonej aktywności inwestorów sprzyjał brak publikacji danych makro.

W środę RPP zdecydowała się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ta decyzja nie była niespodzianką. Większość analityków spodziewała się, że trwający już trzy lata okres utrzymywania stóp na niezmienionym poziomie zostanie wydłużony. Zdecydowanie bardziej istotna od samej decyzji był publikacja nowych prognoz makroekonomicznych NBP. Nowa projekcja po raz pierwszy miała wskazać, jakie są oczekiwania banku centralnego w zakresie inflacji i wzrostu gospodarczego w 2020 r. W trakcie ostatniego posiedzenia Adam Glapiński sygnalizował, że na niezmienionym poziomie stopy procentowe mogą pozostać do końca bieżącego roku, zrezygnował jednak z kreślenia scenariuszy na 2019 r. Inwestorzy liczyli, że te wątpliwości pozwoli rozwiać właśnie nowa projekcja. Jeśli prognoza inflacji na 2020 r. wyraźnie przekroczy cel inflacyjny, mogą wzrosnąć szanse na reakcję rady w zakresie stóp w przyszłym roku. Środek przedziału dla wskaźnika CPI szacowanego na 2019 r. znalazł się w poprzedniej projekcji na poziomie 2,7 proc. Środek przedziału dla celu inflacyjnego to 2,5 proc.¶

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz