Waluty

Czekanie na nowe impulsy

Początek nowego tygodnia na krajowym rynku walutowym upłynął wyjątkowo spokojnie. Dzienna zmienność notowań na parze EUR/PLN nie przekroczyła 0,5 grosza.

Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista, Bank Millennium

Foto: materiały prasowe

Stabilizacji notowań sprzyjało puste kalendarium danych makroekonomicznych, a w ślad za tym także niewielka zmienność na rynkach bazowych, i to pomimo blokady funkcjonowania administracji USA po tym, jak nie zostało uchwalone przez Kongres USA prowizorium budżetowe. Dzienna zmienność eurodolara nie przekroczyła 0,5 centa. Inwestorzy oczekują na nowe impulsy, które mogą pojawić się w dalszej części tygodnia. Te mogą przyjść zarówno zza oceanu, jak i ze strefy euro.

W USA inwestorzy będą oczekiwali na uchwalenie budżetu lub prowizorium budżetowego, które odblokuje funkcjonowanie administracji, a także na pierwszy szacunek wzrostu gospodarczego w IV kw. ub.r. W strefie euro natomiast kluczowym wydarzeniem będzie posiedzenie EBC. W ostatnich tygodniach euro zyskiwało na wartości względem dolara, na fali oczekiwań na zaostrzenie retoryki przez EBC i zmianę formuły forward guidance na mniej łagodną w stosunku do sformułowań w poprzednich miesiącach. Brak zmian w wymowie komunikatu i forward guidance, sugerujących utrzymanie stabilnych stóp jeszcze przez długi okres po zakończeniu luzowania ilościowego, mogłoby być źródłem przeceny wspólnej waluty. Rynek krajowy będzie podążał za trendami globalnymi, szczególnie że w tym czasie nie będą publikowane żadne istotne dane z krajowej gospodarki, a aktywność inwestorów jest zmniejszona ze względu na zimowe ferie.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz