Waluty

Lekka presja na wycenie złotego, rynek czeka na korektę EUR/USD

Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi kolejne potwierdzenie lokalnego szczytu na EUR/USD oraz podtrzymanie lekkiej presji spadkowej na notowaniach PLN.

Konrad Ryczko

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1760 PLN za euro, 3,4115 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5420 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6975 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,279% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło wyznaczenie nowego 3-letniego szczytu (1,2320 USD) na eurodolarze – prawdopodobnie jest to jednak tzw. false breakout wynikający po części ze skrajnego pozycjonowania się kapitału spekulacyjnego (wedle CFTC). Podobnie jak w ciągu ostatnich 2 sesji trudno było o większą, pozytywną reakcję złotego na nowe 3-letnie minima na dolarze. Wycena polskiej walutowy konsoliduje na relatywnie mocnych poziomach (ok. 3,40 USD/PLN i 4,17 EUR/PLN) niemniej widocznym jest chęć rozegrania ruchu korekcyjnego. Sytuacji nie zmieniła tu znacząco wczorajsza publikacja inflacji bazowej za grudzień, gdzie wskazanie wyniosło oczekiwane 0,9% r/r – ostatnie stanowisko RPP wyraźnie sygnalizowało brak chęci do podwyżek w 2018r., a trudno zakładać obecnie ewentualne, niespodziewane podbicie inflacji, które skłoniłoby członków Rady do zmiany retoryki. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada obecnie ok. 3-6 gr ruch spadkowy na PLN wynikający z korekty notowań eurodolara.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. zatrudnienia i wynagrodzenia w grudniu. Rynek oczekuje przyspieszenia dynamiki wynagrodzeń (do 7,15% vs 6,5% uprzednio) przy relatywnej stabilizacji na rynku pracy (4,5%). Teoretycznie możemy więc mówić o potencjalne podtrzymania presji płacowej, niemniej dopóki nie zobaczymy podbicia inflacji czynnik ten traktowany jest jako drugoplanowy. Na szerokim rynku mamy decyzję BoC w zakresie stóp procentowych, inflację HICP ze Strefy Euro oraz serię wystąpień przedstawicieli FED z USA.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN podbił do okolic 4,19 PLN, gdzie lokalne wsparcie wypada obecnie przy 4,16 oraz 4,14 PLN. Ewentualne przekroczenie 3,42 na USD/PLN będzie sygnałem próby rozegrania scenariusza wzrostowego do 3,47PLN. Mocniejsza strefa oporu na CHF/PLN to 3,56-3,58 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: DM BOŚ

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz