Waluty

Wyhamowanie zniżki wartości USD

Foto: Bloomberg

Kluczowe informacje z rynków:

Stany Zjednoczone: Indeks NY Empire State w styczniu znalazł się na poziomie 17,7 pkt., nieco niższym od oczekiwań zakładających 18 pkt.

Japonia: Dynamika zamówień na sprzęt, maszyny i urządzenia w Japonii wyniosła w listopadzie 5,7% mdm, podczas gdy oczekiwano ujemnej dynamiki (-1,4% mdm).

Australia: Liczba zaakceptowanych wniosków kredytowych w listopadzie wzrosła o 2,1% mdm, podczas gdy oczekiwano dynamiki na poziomie 0,1% mdm.

Naszym zdaniem: Początek dzisiejszej sesji jest nieco bardziej łaskawy dla amerykańskiego dolara. Wartość tej waluty, która jeszcze w poniedziałek kontynuowała dynamiczne spadki, wczoraj ustabilizowała się, a dzisiaj delikatnie odbija w górę. Indeks BOSSAUSD, który dzisiaj w nocy znajdował się już chwilowo poniżej poziomu 76,50 pkt., obecnie porusza się tuż poniżej poziomu 77 pkt.

Wykres dzienny BOSSAUSD

Próbę odreagowania wzrostowego na rynku amerykańskiego dolara widać na wykresie eurodolara, którego zwyżka wyhamowała w okolicach poziomu 1,23, a dzisiaj rano notowania zbliżają się już do poziomu 1,22. Inwestorzy coraz częściej wyrażają obawy dotyczące dynamiki wzrostów kursu EUR/USD, która na początku 2018 roku była wyjątkowo duża.

Nie umknęło to uwadze unijnych oficjeli, aczkolwiek ich uwagi dotyczące dalszej polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego nie są zbyt stanowcze. Jens Weidmann, niemiecki reprezentant w ECB, zaznaczył, że będzie „w porządku" ze strony banku, jeśli skup obligacji zostanie zakończony jeszcze w tym roku. Z kolei wiceprezes ECB, Vitor Constancio, powiedział, że nie wyklucza utrzymania „bardzo akomodacyjnej polityki monetarnej przez dłuższy czas".

Wykres dzienny EUR/USD

Amerykański dolar delikatnie umacnia się dzisiaj rano także w relacji do dolara kanadyjskiego. Ruch ten jest jednak niewielki, a na rynku kanadyjskiej waluty panuje oczekiwanie na dzisiejszą decyzję Banku Kanady, dotyczącą poziomu stóp procentowych. Oczekiwana jest ich podwyżka o 25 punktów bazowych do poziomu stopy referencyjnej wynoszącego 1,25%.

Taki scenariusz jest już uwzględniony w notowaniach USD/CAD, więc większe znaczenie będzie miało nastawienie banku centralnego Kanady do dalszych podwyżek stóp procentowych – im bardziej jastrzębi komunikat, tym większa będzie presja na wzrost wartości kanadyjskiego dolara.

Wykres dzienny USD/CAD

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: DM BOŚ

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz