Ubezpieczenia

OFE sprzedają akcje polskie

Fundusze emerytalne sprzedały w sierpniu akcje za ok. 530 mln zł – szacuje Trigon DM.
Foto: Bloomberg

Podaż dotyczyła w większości akcji polskich (- 493 mln zł), podczas gdy akcji zagranicznych sprzedały za 38 mln zł. W sierpniu nie było dużych transakcji na rynku pierwotnym, więc szacunki dotyczą przede wszystkim rynku wtórnego na GPW.

Większe fundusze pod względem aktywów sprzedawały polskie akcje, co zadecydowało o obrazie całego rynku. Najwięcej polskich akcji sprzedał NN OFE (366 mln zł). Najwięcej akcji zagranicznych zredukował MetLife OFE (- 68mln zł). Alokacja OFE w polskie akcje wzrosła miesiąc do miesiąca o 0,1 punkt procentowy do 79,4 proc. Wszystkie fundusze posiadają powyżej 75 proc., więc zejście do tego poziomu (w obliczu nowej reformy OFE) wymagałoby sprzedaży akcji za ok. 7,9 mld zł. Jak szacują analitycy Trigona, zgodnie z nową metodologią KNF, według której to waluta w jakiej akcje są denominowane, a nie miejsce notowań ma decydować, czy jest to inwestycja zagraniczna - udział tych inwestycji wynosi nie 6,3 proc., a 10,5 proc. (-0,3 pp miesiąc do miesiąca).

Napływy z ZUS wyniosły w sierpniu 250 mln zł (1,95 mld zł od początku roku), natomiast sierpniowe transfery z tytułu suwaka wyniosły 362 mln zł (2,79 mld zł od początku roku). Średnia ważona jednostka funduszy emerytalnych wzrosła w sierpniu o 2,4 proc. Najlepszy wynik zarządzania osiągnął Pekao OFE (+2,7 proc.), a najgorszy MetLife OFE (+1,9 proc.). Od początku roku najlepszy jest NN OFE (+20,0 proc.), a najgorszy Aegon OFE (+16,5 proc.).


Wideo komentarz

Powiązane artykuły