Finanse: Mało czasu na przyjęcie ustawy

Kłopotliwa dla towarzystw funduszy inwestycyjnych, które będą zarządzać pracowniczymi planami kapitałowymi, opłata na rzecz Polskiego Funduszu Rozwoju za prowadzenie ewidencji PPK może być znacznie mniejsza niż w pierwszej propozycji.

Publikacja: 07.04.2018 05:04

Paweł Borys, prezes PFR.

Paweł Borys, prezes PFR.

Foto: Archiwum

Podczas spotkania Rady Dialogu Społecznego Paweł Borys, prezes PFR, przyznał, że zamiast 1 zł za każdy rachunek w PPK, docelowo może ona wynieść nawet tylko 10 gr za rachunek.

To nie jest jedyna planowana zmiana w projekcie ustawy o PPK. – Strona rządowa w bardzo rzetelny, uporządkowany i obszerny sposób odniosła się do licznych uwag zgłoszonych przez organizacje pracodawców oraz związki zawodowe do projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych – podkreśla Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego.

Możliwe są zmiany dotyczące ograniczenia kosztów administracyjnych, automatycznego uczestnictwa w programie czy przepisów karnych. Przyjęty został również postulat dopuszczenia powszechnych towarzystw emerytalnych, które zarządzają OFE, do oferowania PPK.

– Inna bardzo ważna kwestia to gotowość strony rządowej do jednoznacznego zapisania w treści ustawy prywatnego charakteru środków gromadzonych w ramach PPK – mówi Wojewódka. – Z tym że musimy sobie jasno powiedzieć, że z punktu widzenia prawnego niewiele to zmienia, ale na pewno odpowiada oczekiwaniom społecznym.

PFR chce pełnić trochę inną rolę niż przewidziana w obecnym projekcie ustawy o PPK. Mianowicie ma się ograniczyć do funkcji administracyjno-zarządczych, a kwestie nadzorcze chce przekazać do Komisji Nadzoru Finansowego.

Rząd natomiast prawdopodobnie nie zrezygnuje z zachęty fiskalnej w postaci składki powitalnej i dopłaty rocznej do PPK, a także utrzyma opodatkowanie na etapie odprowadzania składek oraz zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych w momencie wypłaty.

– Nienaruszalnym fundamentem systemu jest również automatyczny zapis, choć jest dyskutowana kwestia możliwego wyłączenia z tej reguły grupy najmniej zarabiających pracowników – podaje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista z Pracodawców RP.

Czasu na wprowadzenie reformy jest coraz mniej. Mimo to w opinii Ministerstwa Finansów nie ma obecnie uzasadnienia do zmiany terminu wejścia PPK w życie.

Bardziej sceptyczne podejście mają podmioty, które uczestniczą w konsultacjach. – Szanse na wprowadzenie PPK od początku 2019 r. maleją z każdym kolejnym dniem. Nawet sam PFR przyznaje, że od momentu uchwalenia ustawy potrzebuje minimum sześciu miesięcy na przygotowania – wskazuje Kozłowski. – Oznacza to, że ustawa musiałaby zostać uchwalona najpóźniej w czerwcu. Pozostały zatem mniej niż trzy miesiące na dokończenie procesu legislacyjnego, co może się okazać trudne do zrealizowania – dodaje.

W drugiej połowie kwietnia Ministerstwo Finansów planuje zorganizowanie konferencji uzgodnieniowych.

Ubezpieczenia
Kolejne zmiany w największym polskim ubezpieczycielu. Były wiceprezes mBanku pokieruje PZU Życie
Ubezpieczenia
Obroty handlowe z polisą
Ubezpieczenia
PZU: po wyborze nowego zarządu kapitalizacja w górę o blisko miliard złotych
Ubezpieczenia
Artur Olech został powołany na prezesa PZU
Ubezpieczenia
Warta: rekord sprzedaży i duże inwestycje
Ubezpieczenia
Wyraźny wzrost wydatków na ubezpieczenia w 2023 r. Ale to był spokojny rok