W jego wyniku polska spółka nabędzie dodatkowych 2,7 proc. walorów operatora adriatyckiego portu w Rijece. Łączna wartość skupionych papierów wyniosła 18,2 mln kun chorwackich, czyli 10,2 mln zł. Pozyskany pakiet jest znacznie mniejszy od tego, jaki chciał kupić OT Logistics. Spółka w wezwaniu określiła, że zamierza nabyć do 43,4 proc. kapitału Luki Rijeki. Za każdy papier oferowała 50 kun (około 28 zł). To oznaczało, że na realizację wezwania zarezerwowała ponad 164 mln zł.

Zakup dodatkowego pakietu spowoduje, że OT Logistics zwiększy zaangażowanie w Luka Rijece do 35,3 proc. Polska spółka cały czas będzie miała kontrolę operacyjną nad chorwackim portem, gdyż kilka miesięcy temu zawarła w tej sprawie porozumienie z dwoma dużymi akcjonariuszami. Chodzi o fundusze emerytalne Allianz ZB oraz Erste. W efekcie łączny udział trzech podmiotów wchodzących w skład porozumienia wzrósł z 56,6 do 59,3 proc.

Port w Rijece jest jednym z największych na Adriatyku. Posiada terminale: uniwersalny, drobnicowy i masowy. Po trzech kwartałach Luka Rijeka przeładowała 1,9 mln ton ładunków, co oznacza wzrost o 27 proc., licząc rok do roku. W tym okresie przychody firmy wyniosły 126,6 mln kun (około 71 mln zł) i tym samym zwyżkowały o 11 proc. Z kolei zysk EBITDA sięgnął 8,2 mln kun (4,6 mln zł). Port w Rijece ma dla OT Logistics strategiczne znaczenie w rozwoju przewozów. Szczecińska spółka zapowiedziała, że będzie dążyć do zwiększenia przeładunków na Bałkanach, wykorzystując m.in. doświadczenia zdobyte w Polsce.