PCC Intermodal zapowiada dalszy, mocny rozwój

Grupa stawia zarówno na wzrost przewozów i przeładunków, jak i na poprawę rentowności. Z profitów z tym związanych nie będą już jednak czerpać giełdowi inwestorzy.

Publikacja: 03.07.2018 05:05

PCC Intermodal zapowiada dalszy, mocny rozwój

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

PCC Intermodal, grupa specjalizująca się w przewozach i przeładunkach kontenerów, jest kolejnym podmiotem, który opuści GPW. Wcześniej firma, m.in. gdy przeprowadzała publiczne wezwanie, unikała jednoznacznej deklaracji na temat giełdowej przyszłości. Złożenie wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego o przywrócenie akcjom formy dokumentu nie pozostawia jednak wątpliwości w tej sprawie.

Mimo że PCC Intermodal kończy giełdową karierę, nadal chce mocno rozwijać działalność. Już I kwartał zwiastował stosunkowo mocną poprawę kondycji finansowej grupy kapitałowej, a kolejne kwartały mogą potwierdzić kontynuację tego trendu. – Przyrosty wolumenowe rok do roku będą na pewno dwucyfrowe, jednak bardziej niż na przyrostach wolumenu zależy nam na poprawie rentowności. I na tym obecnie koncentrujemy naszą działalność – mówi Dariusz Stefański, prezes PCC Intermodal.

Więcej kontenerów

Dodaje, że grupa w II kwartale odnotowała wzrost liczby transportowanych kontenerów na wszystkich relacjach. Ze względu na ciągle wysokie koszty przewozów kolejowych oraz zwyżkę kosztów transportu drogowego (drożejące paliwa) marżowość przewozów intermodalnych pozostaje dla zarządu na zbyt niskim i niezadowalającym poziomie.

Spółka rozwija transport kontenerów zarówno w relacji wschód–zachód, jak i północ–południe (Bałtyk–Adriatyk). Dotychczas nie uruchomiła jednak żadnego regularnego połączenia międzynarodowego w tym drugim korytarzu. Zarząd nie wyklucza, że nastąpi to w ostatnim kwartale tego roku lub na początku następnego.

Na terminalach zarządzanych przez PCC Intermodal rośnie również ilość przeładowywanych kontenerów. – Wzrost przeładunków terminalowych jest naturalną konsekwencją wzrostu przewozów intermodalnych. Ponieważ przewozimy coraz więcej, to i coraz więcej kontenerów przeładowujemy na terminalach – informuje Stefański. Dodaje, że firma wzrost odnotowuje na wszystkich swoich obiektach. Najwięcej przeładunków realizuje, kolejno, na terminalach w Kutnie, Gliwicach, Brzegu Dolnym i Frankfurcie nad Odrą.

Będą kolejne inwestycje

PCC Intermodal w najbliższych latach planuje zarówno rozbudowę istniejących terminali kontenerowych, jak i budowę kolejnych. – Kluczową inwestycją będzie budowa ICY Tczew. Budowę chcemy rozpocząć w następnym roku i oddać obiekt do użytku w roku 2022 – twierdzi Stefański. Planowany na Pomorzu obiekt to tzw. terminal konsolidacyjno-dystrybucyjny na bezpośrednim zapleczu portów morskich znajdujących się w Gdańsku i Gdyni.

Kilka miesięcy temu PCC Intermodal informowało o złożeniu pięciu wniosków dotyczących dofinansowania swoich inwestycji ze środków unijnych przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. – Zgodnie z oficjalnymi informacjami z CUPT ogłoszenie listy inwestycji, które otrzymają dofinansowanie ze środków unijnych, powinno nastąpić na przełomie września i października. Liczymy na to, że nasze wnioski spełnią wszystkie wymogi i znajdą się na tej liście – mówi Stefański. Szczegółów na temat złożonych wniosków nie ujawnia.

Transport
Giełdowe spółki na projekcie CPK mogą dużo zyskać
Transport
InPost idzie na miliard
Transport
Mediacje w PKP Cargo
Transport
PKP Cargo trwają mediacje ze związkowcami
Transport
PKP Cargo stawia nie tylko na przewozy materiałów budowlanych
Transport
KNF ukarała byłego szefa Ursusa