W regulacji TSI Hałas określono, że po niektórych liniach kolejowych (cichsze linie) będą mogły poruszać się jedynie wagony wyposażone w kompozytowe klocki hamulcowe (cichsze hamulce). Aby spełnić te wymogi, spółka, w stosunkowo krótkim czasie, musiałaby dokonać ogromnych inwestycji (posiada ponad 60 tys. wagonów). Dziś wydaje się jednak, że ryzyko to zostało oddalone.

– Urząd Transportu Kolejowego w porozumieniu z ekspertami technicznymi z PKP Cargo zgłosił do Agencji Kolejowej Unii Europejskiej wniosek o zastosowanie do Polski szczególnego przypadku dotyczącego kół obręczowanych w polskim ruchu krajowym. Propozycja prezesa UTK spotkała się ze zrozumieniem agencji i została ujęta w projekcie TSI Hałas – twierdzi Krzysztof Losz, rzecznik prasowy PKP Cargo. Dodaje, że zgodnie ze zgłoszonym wnioskiem znaczna część wagonów znajdujących się w posiadaniu firmy będzie mogła jeździć z żeliwnymi wstawkami hamulcowymi po cichszych trasach w Polsce. Korzystanie z tego rozwiązania będzie możliwe do końca 2036 r.

– Dodatkowo, jeżeli w sąsiadującym z Polską państwie członkowskim obowiązywać będzie analogiczny szczególny przypadek, takie wagony będą mogły być eksploatowane w ruchu między tymi państwami. Wiele wskazuje na to, że będzie to możliwe w ruchu między Polską i Czechami - podaje Losz. Jego zdaniem spowoduje to korzystne dla grupy wydłużenie czasu wymiany taboru oraz rozłoży koszty przystosowania wagonów na kilkanaście lat i będzie miało neutralny wpływ na coroczne koszty spółki. Data wejścia w życie TSI Hałas i ostateczny kształt projektu powinny być znane jeszcze w tym roku. TRF

Notowania akcji na stronie:

www.parkiet.com/spolka/pkp_cargo