Transport

Stalexport zarobił w 2018 r. na autostradzie A4 prawie 159 mln złotych

Przychody przekraczające 318,8 mln zł, zysk netto w wysokości 158,8 mln zł – tak podsumowuje 2017 rok Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady.
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Przychody wzrosły o 9 proc. w porównaniu do roku 2016. Z kolei zysk okazał się nieco mniejszy – o 4 proc., ale spadek był efektem utworzenia wyższych niż rok wcześniej rezerw na wymianę nawierzchni.

Spółka, która zarządza koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem podała w piątek, że w ub. roku na trasie zwiększył się ruch pojazdów. Średnia dobowa liczba samochodów wzrosła w ujęciu rok do roku o 5,9 proc. do 43 tys. Na większe przychody wpłynęła także podwyżka stawek za opłat dla samochodów ciężarowych, wprowadzona z początkiem marca.

W 2017 r. Stalexport rozwijał na koncesyjnym odcinku elektroniczny system poboru opłat A4Go. Od połowy roku 2016 sprzedano ponad 18 tysięcy urządzeń pokładowych. Liczba transakcji elektronicznych w całości pobieranych opłat dochodzi do 20 proc. w ciągu dnia, co pozwala na przyspieszenie obsługi na bramkach autostradowych. Spółka inwestowała także w rozbudowę węzła Rudno, przebudowę systemu odwodnienia, budowę ekranów akustycznych oraz w nowe elektroniczne tablice informacyjne. Kontynuowana była wymiana nawierzchni jezdni rozpoczęta jeszcze w 2016 roku. W sumie nakłady inwestycyjne sięgnęły w 2017 r. prawie 44 mln zł.

W 2018 r. wymienia będzie nawierzchnia na ostatnim, 6,1-kilometrowym odcinku jezdni do Krakowa.

W 2027 r. Stalexport ma oddać koncesyjny odcinek państwu.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły