Telekomy szukają biznesowych zastosowań dla sieci 5G

Już wszystkie cztery sieci komórkowe w kraju angażują się we wsparcie startupów mających pomysł, do czego nowa technologia może się przydać firmom.

Publikacja: 11.09.2020 05:25

Telekomy szukają biznesowych zastosowań dla sieci 5G

Foto: AFP

Po Orange, T-Mobile i Play do grona telekomów szukających zastosowań dla technologii 5G w biznesie dołączył właśnie Polkomtel (Grupa Cyfrowy Polsat). Tym samym już wszyscy czterej duzi gracze angażują się w budowę ekosystemu dla nowych sieci, prowadząc własne lub wspierając zewnętrzne projekty badawczo-rozwojowe (B&R).

Łódzka roszada

Grupa Zygmunta Solorza ogłosiła właśnie, że będzie wspierać startupy we współpracy z akceleratorem S5. Ile wyłoży na ten cel – nie zdradza, ale zapewnia, że oprócz dostępu do własnych laboratoriów i wiedzy praktyków są to także pieniądze. Wiadomo natomiast, że S5 korzysta z dofinansowania unijnego w ramach programu operacyjnego województwa (otrzymał około 13,1 mln zł wsparcia) i prowadzi właśnie nabór nowych projektów. Ma się on zakończyć relatywnie szybko, bo 21 września.

Działalność B&R prowadzi także Play. Zapewnia, że projekty B&R rozsiane w jego organizacji są ważnym narzędziem pozwalającym efektywnie konkurować i w związku z tym przeznaczane są na nie „pewne zasoby". W ramach działań B&R Play testuje nowy sprzęt, systemy i produkty, wprowadza modyfikacje tam, gdzie są one potrzebne, aby sieć działała jak najlepiej.

Play próbował nawiązać współpracę z tym samym łódzkim inkubatorem, z którym teraz zaczął kooperację Polkomtel. – Nasza współpraca została zakończona. W toku wypracowywania modelu współpracy doszliśmy do wniosku, że część wymagań nie będzie dla nas optymalnym rozwiązaniem. Jeśli zdecydujemy się na realizację własnych projektów z 5G, będziemy o tym informować – mówi Ewa Sankowska-Sieniek z biura prasowego Playa. O jakie wymagania chodziło – nie precyzuje.

Telekom jako przykład inicjatyw zmierzających do budowy ekosystemu dla sieci 5G podaje projekty w Gdyni skierowane do środowiska akademickiego i seniorów. – Zmuszeni byliśmy je wstrzymać ze względu na wybuch epidemii Covid-19. Zapowiadany model hybrydowy pracy uczelni wyższych w pierwszym semestrze roku akademickiego i chęć zapewnienia bezpieczeństwa zarówno studentom, jak i seniorom powodują, że wznowienie prac jest uzależnione od rozwoju sytuacji i aktualnych uwarunkowań sanitarnych – przyznaje Sankowska-Sieniek.

W skali międzynarodowej

Najdłużej programy dla startupów prowadzą telekomy należące do grup międzynarodowych, w tym Orange Polska. Także w ich wypadku widać ostatnio nacisk na 5G. – Budowa i rozwój 5G to kluczowe wyzwanie, jakie stoi przed operatorami. Jest to również priorytetowy dla nas kierunek poszukiwań startupowych partnerów w ramach Orange Fab. Na początku tego roku na poziomie grupy Orange realizowany był nabór projektów, w którym szukaliśmy komercyjnych rozwiązań dla sieci kolejnej generacji. Z całego świata zgłosiło się kilkaset rozwiązań. Ostatecznie do współpracy w ramach Orange Fab wybranych zostało sześć firm, pracujących nad rozwiązaniami z zakresu internetu rzeczy, szerokopasmowego dostępu mobilnego, sieci energetycznych, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości - mówi Monika Tenerowicz z biura prasowego Orange Polska.

Współpraca korporacji i firm zalążkowych daje efekty. – Ponad 80 proc. firm, z którymi pracowaliśmy w ramach programu w Polsce, nadal istnieje i rozwija się na polskim rynku – mówi Monika Tenerowicz.

Technologie
Woodpecker już na GPW
Technologie
CI Games opowiada o kolejnych premierach
Technologie
CI Games tanieje po wynikach
Technologie
Allegro nadal na fali
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Technologie
Woodpecker przygotowany do przeprowadzki
Technologie
Fabrity chce szybko odbudować masę