Nie należy spodziewać się szybkich efektów regulacji kablówek

UKE wydał telewizjom i Netii decyzje regulujące dostęp do ich infrastruktury w budynkach. Co dalej?

Publikacja: 23.05.2019 05:00

Nie należy spodziewać się szybkich efektów regulacji kablówek

Foto: Adobestock

 

Pięć największych w kraju telewizji kablowych oraz Netia, która jest szóstym pod względem liczby abonentów dostawcą usług płatnej telewizji kablowej, otrzymały decyzje prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej nakładające na nie obowiązek udostępniania ich infrastruktury wewnątrz budynków konkurentom.

Regulator nie podał w decyzjach, ile czasu operatorzy mają na wdrożenie decyzji, ani też nie nadał im rygoru natychmiastowej wykonalności. Dla firm, które od początku protestowały przeciwko regulacji, podnosząc różne argumenty, to raczej dobra wiadomość.

– Prezes UKE jest otwarty na dyskusję na temat ostatecznego kształtu regulacji w postępowaniu drugoinstancyjnym. Adresatom decyzji przysługuje prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Dopiero po zakończeniu postępowań drugoinstancyjnych adresaci decyzji będą zobowiązani do ich wdrożenia – mówi Martin Stysiak, rzecznik UKE.

– Adresaci decyzji mają też możliwość wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego bez skorzystania z prawa zwrócenia się do prezesa UKE z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. W takiej sytuacji z dniem wniesienia skargi do WSA decyzje stają się ostateczne – dodaje.

– Gdyby decyzja prezesa UKE weszła w życie, doprowadziłaby do rażącej dysproporcji w zakresie dostępu regulowanego do sieci m.in. Netii i do sieci Orange Polska, który dysponuje infrastrukturą o kilkakrotnie większym zasięgu. Analizujemy szczegółowo zapisy decyzji regulatora – mówi Karol Wieczorek, rzecznik Netii. Operatorzy, broniąc się przed regulacją, przekonywali, że prezes UKE próbuje rozwiązać problem, którego nie ma, bo zainteresowania dostępem do infrastruktury kablowej nie ma, czy też podważali celowość regulacji, argumentując, że zamiast powiększyć konkurencję, zmniejszy ją, a ostatecznie ograniczy wybór konsumentom.

Analitycy giełdowi wskazują zaś, że dostępem do infrastruktury kablowej mogą być zainteresowani operatorzy komórkowi, zamierzający oferować w pakiecie internet stacjonarny, telefon czy nawet płatną telewizję. Chodzi im przynajmniej o T-Mobile i Playa, choć Plus (Grupa Cyfrowy Polsat) ma już w ofercie stacjonarny internet za sprawą kooperacji z Netią. ziu

Technologie
11 bit studios zdominowało kalendarz premier
Technologie
Drago odcina kupony od flagowej produkcji
Technologie
Woodpecker już na GPW
Technologie
CI Games opowiada o kolejnych premierach
Technologie
CI Games tanieje po wynikach
Technologie
Allegro nadal na fali