– W samej tylko Polsce outsourcing będzie zyskiwać na znaczeniu, dopóki utrzymywać się będzie wzrost wynagrodzeń. A te rosną regularnie ze względu na niemalejący deficyt pracowników w branży IT – mówi Robert Mikołajski, kierownik produktu w firmie Atman. Według najnowszego raportu nofluffjobs.com wynagrodzenia oferowane w branży IT tylko na poziomie początkującego specjalisty odnotowały rok do roku 9-proc. wzrost.

Według raportu ABSL tzw. centra BPO (outsourcing procesów biznesowych) działające w Polsce w 2018 r. zatrudniały ponad 50 tys. osób. Krajowy rynek outsourcingu rośnie w dwucyfrowym tempie. Beneficjentem tego trendu jest m.in. giełdowy OEX, który działa w segmencie outsourcingu sprzedaży.

– Czynniki, które bezpośrednio wpływają na decyzje firm o outsourcingu, to: cyfryzacja gospodarki, trudny rynek pracy oraz regulacje prawne, takie jak RODO – wymienia Jerzy Motz, prezes OEX. Dodaje, że znaczenie outsourcingu zwiększa się też w branżach, w których obserwujemy dynamiczny wzrost. Widać to dobrze na przykładzie e-commerce i usług logistycznych, gdzie outsourcing rozwiązuje problemy zmagania się z dodatkową powierzchnią magazynową i utrzymania standardów w zakresie czasu i kosztów dostaw i pakowania, w sytuacji kiedy sprzedaż skokowo rośnie lub podlega sezonowości.

Notowania akcji OEX od kilkunastu miesięcy utrzymują się na stabilnym poziomie. Po korekcie z jesieni zeszłego roku kurs powrócił już do wcześniejszych poziomów w okolicach 17 zł.