Technologie i IT

AR i VR zmienią biznesową rzeczywistość

Augmented Reality (AR) i Virtual Reality (VR) to technologie, które odmienią sposób, w jaki żyjemy i pracujemy.
Foto: AFP

Augmented Reality (AR) i Virtual Reality (VR) to technologie, które odmienią sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. I – jak przekonują analitycy – nie jest to wcale odległa perspektywa. Rynek w ciągu najbliższych czterech lat spodziewa się boomu na rozwiązania z zakresu rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Świadczą o tym prognozy CCS Insight, według których w 2021 r. na świecie sprzedanych zostanie blisko 100 mln gogli AR i VR (w br. na rynek trafi w sumie 16 mln takich urządzeń).

– Szacunki są optymistyczne. Goldman Sachs zakłada, że w ciągu dekady rynek VR ma szansę wyprzedzić rynek tradycyjnej telewizji – podkreśla Krzysztof Chojnacki z Agencji Freebee, analizującej trendy w marketingu.

Według niego dziś barierą dla zaawansowanych technologii tego typu jest jeszcze wysoki koszt sprzętu. – To jednak będzie się zmieniać, podobnie jak miało to miejsce z telefonami komórkowymi – tłumaczy.

Eksperci uważają, że AR i VR doprowadzą do rewolucji w wielu sektorach gospodarki. – Już dziś VR jest prężnie wykorzystywany w branży rozrywkowej i edukacyjnej, ale ze względu na szybki wzrost możemy się spodziewać, że technologia ta wkroczy do kolejnych branż – przekonuje Rafał Suchożebrski, dyrektor w technologicznej Onex Group.

Co ważne, na tej rewolucji zyskać mogą rodzime firmy. Krzysztof Chojnacki twierdzi, że polskie startupy mogą skutecznie walczyć o udział w rynku oprogramowania dla technologii VR i AR. – Już w tym momencie na rynku funkcjonuje wiele firm produkujących software do wirtualnej rzeczywistości, przeznaczony dla wielu segmentów rynku, służący takim branżom jak nieruchomościowa, turystyczna czy motoryzacyjna. Olbrzymi potencjał leży też w rodzimych produkcjach gier. I prawdopodobnie to właśnie e-rozrywka będzie segmentem, który przekona masowego klienta do korzystania z technologii AR/VR – dodaje nasz rozmówca.

Tematyka rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości poruszona będzie 24 października podczas konferencja „AR/VR Tech Summit", organizowanej na terenie Gremi Park w Nieporazie pod Krakowem. Zaplanowano ścieżki tematyczne: AR/VR w grach wideo oraz w medycynie, a także specjalną sekcję polskich startupów. dus

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz