Technologie i IT

ABC Data podaje prognozy

Dystrybutor IT chce wypracować w tym roku 4,5 mld zł przychodów i niemal 28 mln zł zysku netto. Uda mu się?
Foto: Bloomberg

W środę po godz. 9 kurs ABC Daty rośnie o prawie 2 proc. do 1,73 zł. Grupa przy okazji publikacji wyników za I kwartał podała też prognozę na cały rok. Chce wypracować ponad 4,46 mld zł przychodów, około 50,6 mln zł wyniku EBITDA oraz 27,7 mln zł zysku netto. Zakładane przychody są niższe niż prognozowali wcześniej analitycy, ale EBITDA i wynik netto są wyraźnie wyższe. ABC Data podkreśla, że prognozowane wyniki są znacznie wyższe niż te, które grupa wypracowała w 2016 r.

- Pierwszy kwartał jest momentem przełomowym dla wyników spółki. Wdrożone pod koniec 2016 roku działania mające na celu optymalizację kosztów, przyniosły zakładany efekt już teraz, a jeszcze bardziej widoczne będą w kolejnych kwartałach – mówi, cytowana w komunikacie szefowa ABC Daty Ilona Weiss.

W I kwartale skonsolidowana EBITDA wyniosła 6,8 mln zł, a zysk netto 1,4 mln zł. Z kolei przychody sięgnęły 995 mln zł. Grupa podkreśla, że osiągnęła rekordową marżę brutto na poziomie 5,9 proc.

Trigon DM w porannym biuletynie komentuje, że wyniki są zgodne z wcześniejszymi szacunkami. Zwraca też uwagę na 12-proc. wzrost obrotów w Polsce, z czego około połowa to efekt konsolidacji przejętej firmy S4E.

– Za nami pierwszy pełen kwartał, w którym konsolidujemy wyniki S4E. Ze względu na jej wyspecjalizowany charakter i działalność prowadzoną w znacznej mierze w modelu projektowym, najkorzystniejsze będą trzeci i czwarty kwartał. W efekcie wyniki S4E będą szczególnie pozytywnie kontrybuować do wyników grupy w drugiej połowie roku – podkreśla Weiss.

Tymczasem analitycy zwracają też uwagę na spadek sprzedaży eksportowej o 28 proc. To kontynuacja spadków, które trwają już od ośmiu kwartałów.


Wideo komentarz