Bogdanka poinformowała wczoraj, że otrzymała koncesję na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża "Lubelskie Zagłębie Węglowe - obszar K-6 i K-7" w obszarze górniczym "Cyców".

"Prairie nie może przedstawić dalszego komentarza dotyczącego ogłoszenia Bogdanki do czasu otrzymania przez spółkę formalnego powiadomienia od polskich władz oraz oceny stanowiska prawnego. Prairie będzie nadal wypełniać obowiązki informacyjne, jednakże udzielenie koncesji Bogdance to kolejny dowód na dyskryminujące traktowanie, z jakim ma do czynienia Prairie jako inwestor zagraniczny w Polsce" - czytamy w komunikacie.

Spółka przypomniała, że w lutym 2019 r. formalnie poinformowała polski rząd o zaistnieniu sporu w związku z podjęciem przez polskie władze działań naruszających Traktat Karty Energetycznej oraz dwustronne umowy o ochronie inwestycji podpisane przez Polskę z Wielką Brytanią i Australią, podała spółka. Prairie liczyło na polubowne rozwiązanie sporu, lecz bierze pod uwagę arbitraż - obecnie podkreśliło, że "jak dotąd, nie pojawiło się polubowne rozwiązanie sporu, ponieważ polski rząd odmówił uczestnictwa w zasadniczych rozmowach na temat sporu".

"Prairie pracuje obecnie ze swoimi doradcami prawnymi (w tym ekspertami ds. arbitrażu międzynarodowego), aby przygotować wnioski i sfinalizować warunki finansowania dotyczące żądania lub żądań wobec arbitrażu międzynarodowego. Prairie może potwierdzić, że podejmuje wszelkie niezbędne działania, aby korzystać ze swoich praw dotyczących inwestycji w Polsce" - czytamy dalej.

Prairie Mining Limited to spółka poszukiwawczo-wydobywcza realizująca dwie inwestycje w Polsce - Kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku. Jest notowana na GPW od 2015 r.