Surowce i paliwa

Orlen czeka na pozwolenie dla elektrociepłowni

Komercyjna eksploatacja bloku gazowo-parowego w Płocku ma ruszyć w I kwartale. Powstający kosztem 1,65 mld zł obiekt zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii w Polsce.
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

PKN Orlen poinformował, że pozyskanie pozwolenia na użytkowanie kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego w Płocku planowane jest w I kwartale przyszłego roku. Pierwotnie planowano, że komercyjna eksploatacja ruszy pod koniec tego roku.

Spółka przypomina, że we wrześniu z powodzeniem przeprowadzono synchronizację bloku z krajowym systemem energetycznym. Z kolei w listopadzie osiągnął on maksymalną moc wynoszącą około 600 MWe, a w grudniu po raz pierwszy dostarczył parę technologiczną do płockich zakładów. Obecnie przeprowadzone są liczne czynności eksploatacyjne niezbędne do pozyskania pozwolenia na użytkowanie nowego obiektu.

PKN Orlen przekonuje, że budowa elektrociepłowni w Płocku jest nie tylko elementem strategii grupy, ale również istotnym projektem dla bezpieczeństwa dostaw energii w Polsce. Razem z oddanym w czerwcu tego roku blokiem gazowo-parowym we Włocławku o mocy 463 MWe, moce produkcyjne koncernu wyniosą około 7 TWh. Według wyliczeń spółki będzie to stanowiło około 4,5 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Planowany budżet obu inwestycji sięga około 3,2 mld zł.

Płocka elektrociepłownia będzie zużywała około 0,8 mld m sześc. gazu rocznie, co odpowiada 4 proc. całkowitego zużycia tego surowca w naszym kraju. W efekcie PKN Orlen stanie się największym konsumentem błękitnego paliwa w Polsce. Rocznie będzie go zużywał około 2,5 mld m sześc.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły