Surowce i paliwa

Grupa Lotos: Pierwszy statek z USA

Grupa Lotos otrzymała pierwszą w swojej historii dostawę ropy z USA.
Foto: PAP/Adam Warżawa

Do Gdańska wpłynął tankowiec z około 80 tys. ton surowca gatunku Domestic Sweet. Dla porównania rafineria przerabia roczne około 10 mln ton ropy. – Dywersyfikacja to jeden z priorytetów Lotosu, zapisany w strategii na lata 2017–2022, którą konsekwentnie realizujemy – twierdzi Marcin Jastrzębski, prezes Lotosu. Dodaje, że to nie ostatnia dostawa z USA.

Spółka we wrześniu sprowadziła surowiec z Kanady. Wcześniej testowała ropę z Iranu, Arabii Saudyjskiej, Ameryki Łacińskiej oraz północnej i zachodniej Afryki. Parametrem decydującym o realizacji poszczególnych dostaw jest nie tylko cena, ale i możliwość uzyskania z danego gatunku ropy jak największej ilości wysokomarżowych produktów.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły