PGNiG: Trwają negocjacje z Port Arthur LNG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może wkrótce podpisać kolejny kontrakt na dostawy LNG z USA. Spółka informuje, że ciągle jest na etapie negocjacji z firmą Port Arthur LNG, podmiotem zależnym od Sempra Energy.

Publikacja: 20.10.2018 05:00

PGNiG: Trwają negocjacje z Port Arthur LNG

Foto: materiały prasowe

 

Z tą firmą PGNiG ma podpisane wstępne porozumienia określające warunki przyszłych 20-letnich umów na dostawy skroplonego gazu w ilości 2 mln ton rocznie. Port Arthur LNG planuje inwestycję, dzięki której chce wybudować terminal skraplający błękitne paliwo w miejscowości Jefferson County w Teksasie. Instalacje mają zostać oddane do użytku w 2023 r. Zapewne wtedy byłyby też możliwe pierwsze dostawy.

Gdyby PGNiG podpisało umowę z Port Arthur LNG, to za kilka lat dostawy gazu z USA uległyby podwojeniu. Kilka dni temu polski koncern poinformował o podpisaniu dwóch umów na dostawy LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass i Venture Global Plaquemines LNG.

Każdy z kontraktów zakłada zakup po około 1 mln ton surowca rocznie (około 1,35 mld m sześc. po regazyfikacji) przez 20 lat. Planowane dostawy mogą trafiać nie tylko do gazoportu w Świnoujściu, ale i być przedmiotem dalszego obrotu. Dostawy ruszą najwcześniej w 2022 i 2023 r., gdy powstaną dwie nowe instalacje, których budowę przewidziano w stanie Luizjana.

PGNiG zapewnia, że cena w zawartych właśnie umowach jest dla niego korzystna. – Warunki kontraktowe są bardzo atrakcyjne. Cena gazu LNG w tym kontrakcie oparta jest na amerykańskim indeksie Henry Hub i wraz z kosztami skroplenia oraz opłatami portowymi jest obecnie o ponad 20 proc. niższa od warunków cenowych gazu rosyjskiego sprzedawanego nam przez Gazprom – mówi Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych PGNiG.

Dodaje, że spółka prowadzi rozmowy z wieloma partnerami –- w tym poprzez swoje biuro handlowe w Londynie – i nie wyklucza podpisania kolejnych porozumień i kontraktów.

– Konsekwentnie rozwijamy nasz portfel importowy LNG. Przy decyzjach dotyczących zawierania umów (niezależnie od długości kontraktów) zawsze kierujemy się konkurencyjnością oferty, a także naszymi potrzebami wynikającymi z rozwoju portfela pozyskania gazu, również uwzględniając bezpieczeństwo dostaw – twierdzi Woźniak. TRF

Notowania akcji na stronie:

www.parkiet.com/spolka/polskie_gornictwo_naftowe_i_gazownictwo

Surowce i paliwa
Spółka zastanawia się, czy wszystkie stacje mają działać pod marką Orlen
Surowce i paliwa
Inwestorzy czekają na informacje od nowego zarządu KGHM-u
Surowce i paliwa
Nowy prezes przejmuje JSW w trudnym otoczeniu rynkowym
Surowce i paliwa
Ujawniane nieprawidłowości uderzają w Orlen
Surowce i paliwa
Funkcjonariusze CBA wkroczyli do Bogdanki
Surowce i paliwa
Orlen dostał wsparcie z UE na wodorowy projekt