Gaz-System rozpoczął konsultacje rynkowe dotyczące przeprowadzenia tzw. procedury open season dla pływającego terminalu FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), który ma być umiejscowiony w pobliżu Gdańska. Głównym jej celem jest potwierdzenie zapotrzebowania na nowe zdolności regazyfikacji LNG (skroplony gaz ziemny) przez zainteresowane firmy. W konsekwencji Gaz-System chce otrzymać od rynku sygnał, że realizacja inwestycji dotyczącej budowy drugiego w Polsce gazoportu ma uzasadnianie.

W związku z tym państwowa spółka przekazała do konsultacji kilka dokumentów, w tym „Open Season FSRU - Ogólne Warunki Realizacji", „Model Świadczenia Usług FSRU" oraz „Ogólne Warunki Umowy Regazyfikacji FSRU". Uwagi i komentarze, dotyczące zarówno założeń realizacji inwestycji, jak i dokumentów regulujących przebieg procedury open season, mogą być składane do 13 września.

Gaz-System informuje, że rozpoczęcie Fazy 1 procedury open season terminalu FSRU planowane jest na październik. W jej ramach spółka chce uzyskać od uczestników rynku wiążące zamówienia mające na celu ocenę oczekiwanej skali planowanego przedsięwzięcia. Dzięki temu liczy, że będzie mogła podjąć pozytywną wstępną decyzję inwestycyjną i przystąpić do etapu projektowania. Faza 2 procedury open season terminalu FSRU planowana jest na 2022 r. i ma doprowadzić do zawarcia finalnych umów regazyfikacji z zainteresowanymi podmiotami. Dzięki temu Gaz-Systm będzie mógł z kolei przystąpić do etapu budowy.

Głównym celem programu FSRU jest stworzenie infrastruktury, która umożliwi odbiór dostarczanych drogą morską dodatkowych ilości LNG, jego regazyfikację i wprowadzenie surowca do krajowej sieci gazociągowej. W ramach tego programu planowana jest także rozbudowa systemu przesyłowego, która umożliwi efektywne rozprowadzenie błękitnego paliwa na terenie Polski. Gaz-System informuje, że nowy terminal FSRU ma pozwolić na odbiór co najmniej 4,5 mld m sześc. gazu rocznie, z możliwością zwiększenia mocy regazyfikacyjnych w zależności od rozwoju rynku i zgłaszanych  potrzeb. W jednym z dokumentów dotyczących programu FSRU jest z kolei mowa, że nowy gazoport mógłby zapewnić ok. 6 mld m sześc. surowca rocznie, a w razie potrzeb możliwe byłoby  uruchomienie drugiej jednostki FSRU pozwalającej na regazyfikację dodatkowych ok. 6 mld m sześc. To oznaczałoby zwiększeni mocy regazyfikacyjnych do 12 mld m sześc. Wstępnie oddanie inwestycji do użytkowania planowane jest na przełom 2027/2028 r.