Chaos w Onico

Po kilku dniach urzędowania z funkcji prezesa spółki zrezygnował Marek Marchliński. Przyczyną było zerwanie rozmów z inwestorem branżowym i brak kontroli i wpływu na działalność operacyjną firmy.

Publikacja: 08.08.2019 14:34

Chaos w Onico

Foto: materiały prasowe

Dokładnie 2 sierpnia rada nadzorcza Onico powołała Marka Marchlińskiego na stanowisko prezesa Onico. W komunikacie bieżącym napisano wówczas, że jest on przedstawicielem inwestora branżowego, z którym spółka prowadzi rozmowy w zakresie ustalenia warunków potencjalnej inwestycji kapitałowej w Onico wraz z uruchomieniem finansowania obrotowego.

Z kolei dziś tuż po południu podano, że Marchliński złożył rezygnację z funkcji prezesa z dniem 7 sierpnia po godz. 22. Jako przyczynę podał zerwanie rozmów z inwestorem branżowym, a także brak kontroli i wpływu na działalność operacyjną spółki.

Czytaj także: Onico ma coraz większe problemy. Ogromna przecena akcji

Prawie miesiąc temu Onico zawarło umowę o poufności z potencjalnym inwestorem branżowym. Rozpoczęło wówczas negocjacje dotyczące ustalenia warunków inwestycji kapitałowej w spółce wraz z uruchomieniem dla niej finansowania obrotowego. Zarząd zapowiadał, że będzie dążył do zawarcia jak najszybszego porozumienia. Jednocześnie Onico rozpoczęło proces udostępniania informacji i dokumentów niezbędnych potencjalnemu inwestorowi do przeprowadzenia badania due diligence.

Z kolei wczoraj Onico informowało o zawarciu dwóch umów dotyczących sprzedaży 70 proc. akcji Onico Oil, firmy zajmującej się dystrybucją olejów przemysłowych marki Castrol. Z tej puli 61 proc. walorów nabyła firma Partner Dom Development, a 9 proc. Sea.pl, podmiot powiązany z Mariuszem Wilkołaskim, powołanym kilka dni temu na stanowisko członka zarządu Onico. Wartość transakcji strony ustaliły, zgodnie z raportem rzeczoznawcy, na 4,69 mln zł. Termin zapłaty określono na nie później niż jeden dzień od chwili zawarcia umowy. Onico przekonuje, że transakcja pozytywnie wpłynie na jego sytuację finansową.

Wkrótce może też dojść do sprzedaży kolejnych firm zależnych. We wtorek spółka informowała o uzgodnieniu kluczowych warunków transakcji dotyczącej sprzedaży po 100 proc. udziałów w dwóch firmach zajmujących się obrotem gazem ziemnym, o tej samej nazwie Onico Energia, ale działających w różnych formach prawnych. Potencjalnym nabywcą jest GECX. Strony podpisały już w tej sprawie dokument tzw. term sheet. Ich intencją jest rozpoczęcie negocjacji i podpisanie ostatecznej umowy do 20 sierpnia. Cena sprzedaży będzie się składać z jednorazowej kwoty w złotych oraz stałej opłaty w euro obliczonej na podstawie metody skorygowanych aktywów netto przejmowanych firm.

Surowce i paliwa
Orlen dostał wsparcie z UE na wodorowy projekt
Surowce i paliwa
DM BOŚ zaleca kupować akcje KGHM-u
Surowce i paliwa
Przeciąga się konkurs na członków zarządu Orlenu
Surowce i paliwa
Wyniki Grupy Kęty powyżej wstępnych szacunków
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Surowce i paliwa
Jest nowy prezes JSW. Nie ma dużego doświadczenia w górnictwie
Surowce i paliwa
KGHM został ponownie uznany za 2. największego na świecie producenta srebra