Surowce i paliwa

PGNiG: Umowa z Naftogazem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę na dostawy gazu dla ukraińskiej firmy Naftogaz.
Foto: Fotorzepa, Marcin Lobaczewski

Nasi wschodni sąsiedzi potrzebują więcej surowca, gdyż rosyjski Gazprom właśnie odmówił im dostaw. Nastąpiło to dzień po wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, który w sporze pomiędzy Naftogazem a Gazpromem rację przyznał temu pierwszemu. Nowy kontrakt zawarto na miesiąc, a dotyczy on przekazania ponad 60 mln m sześc. surowca za pośrednictwem gazociągu biegnącego przez Hermanowice.

– Obecna sytuacja związana z dostawami gazu dowodzi, że nasza decyzja o dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia była słuszna. Dzięki partnerom z Polski kolejna próba Moskwy mająca na celu wykorzystanie gazu jako broni politycznej przeciwko Ukrainie nie powiodła się – mówi Andriy Kobolyev, dyrektor generalny Naftogazu. Piotr Woźniak, prezes PGNiG, powiedział z kolei, że spółka jest gotowa zwiększyć dostawy lub przedłużyć termin obowiązywania zawartej umowy w zależności od potrzeb Ukrainy. Od rozpoczęcia dostaw w 2016 r. do końca ubiegłego roku PGNiG dostarczyło do naszych wschodnich sąsiadów ponad 1 mld m sześc. gazu. Do tej pory handel odbywał się na podstawie umowy zawartej z firmą ERU Trading, jednym z największych prywatnych sprzedawców błękitnego paliwa na Ukrainie.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły