Surowce i paliwa

Polacy chętniej zmieniają dostawcę gazu

O 21,6 proc. wzrosła w 2017 r. liczba podmiotów, które zdecydowały się na podpisanie umowy z nowym sprzedawcą. Najwięcej było ich wśród gospodarstw domowych.
Foto: Adobestock

W ubiegłym roku sprzedawcę gazu ziemnego zmieniło w Polsce prawie 58 tys. odbiorców. To o 21,6 proc. więcej od wyniku zanotowanego w 2016 r. Zdecydowanie najczęściej dostawcę surowca zmieniają odbiorcy z grup taryfowych od W1 do W4, czyli głównie gospodarstwa domowe.

Według Urzędu Regulacji Energetyki, które prezentuje dane na ten temat, taki stan rzeczy może być spowodowany m.in. intensyfikacją przez niektórych sprzedawców kampanii reklamowych, dedykowanych tej grupie odbiorców. Kolejny powód to stopniowe wchodzenie na rynek nowych sprzedawców, co skutkuje zwiększeniem konkurencji i uatrakcyjnieniem oferty dla klientów.

Zgodnie z obowiązującą zasadą TPA (ang. Third Party Access), odbiorcy końcowi mogą indywidualnie korzystać z sieci lokalnego dostawcy w celu dostarczenia gazu lub energii kupionej u dowolnego sprzedawcy. Według URE na swobodę wyboru sprzedawcy wpływa kilka istotnych czynników, takich jak: stopień świadomości klientów i ich motywacja do zmiany sprzedawcy, a także łatwość dokonania zmiany, czy ilość konkurencyjnych ofert dostępnych na rynku.

Do wzrostu liczby podmiotów zmieniających dostawcę gazu przyczyniają się też posiadanie przez operatorów systemów dystrybucyjnych (właścicieli lokalnych gazociągów) ramowe umowy na świadczenie usług dystrybucji paliwa gazowego. Są one zawierane ze sprzedawcami błękitnego paliwa i określają warunki funkcjonowania sprzedawcy na terenie danego operatora oraz jego współpracy z tym operatorem. Do końca ubiegłego roku 141 sprzedawców miało zawarte ważne umowy z operatorami systemów dystrybucyjnych, w tym 87 sprzedawców posiadało również umowy z największym z nich, czyli Polską Spółką Gazownictwa.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły