Surowce i paliwa

Prairie Mining rozmawia z JSW, kursy wystrzeliły

Prairie Mining rozmawia z Jastrzębską Spółką Węglową na temat współpracy przy węglowym projekcie. Australijczycy zaznaczają jednak, że dyskusje są na bardzo wczesnym etapie.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Australijczycy odnieśli się do dzisiejszej informacji „Dziennika Gazety Prawnej” o spotkaniu obu spółek. Natomiast o możliwości przejęcia przez JSW od Prairie Mining projektu budowy kopalni Dębieńsko pisaliśmy w „Parkiecie” i „Rzeczpospolitej” już w maju ubiegłego roku. Prairie odkupiła projekt pod koniec 2016 r. od pogrążonego w kłopotach czeskiego New World Resources. Cena zakupu wyniosła zaledwie 2 mln euro. Australijczycy chcą tam wydobywać 2,6 mln ton węgla koksowego rocznie przez 26 lat. Produkcja ma ruszyć w 2023 r. Spółka posiada już koncesję wydobywczą, której warunki muszą jednak zostać zmienione. Dębieńsko byłoby dla JSW idealnym nabytkiem, bo złoże to przylega do należących do spółki kopalń: Knurowa-Szczygłowic i Budryka.

Po informacji o możliwej współpracy w czwartek rosły notowania zarówno Prairie, jak i JSW. Kurs tej pierwszej spółki rósł nawet o 22 proc., do 1,72 zł. Z kolei notowania JSW przed godz. 15 zyskiwały 5 proc., sięgając 105,15 zł. 

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły