Surowce i paliwa

PGNiG wierci w Norwegii

Prace na złożu gazowym Fogelberg mają dać odpowiedź, jakie znajdują się tam dokładnie ilości surowca oraz w jaki sposób najlepiej je wydobyć.
Foto: materiały prasowe

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o rozpoczęciu prac przy odwiercie rozpoznawczym na złożu gazowym Fogelberg w Norwegii. Dzięki nim mają być dokładnie oszacowane zasoby złoża oraz zaplanowany sposób zagospodarowania odkrycia, w którym zależny PGNiG Upstream Norway posiada 20 proc. udziałów. Według wstępnych szacunków zasoby złoża wynoszą około 60 mln boe gazu i kondensatu.

- Fogelberg jest złożem gazowym o dużym potencjale. To szczególnie ważne, gdy myślimy o zwiększaniu produkcji gazu ziemnego i wysyłaniu go w niedalekiej przyszłości z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego do Polski - mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że kierunek norweski ma szczególne znaczenie dla obowiązującej w grupie strategii dywersyfikacji. - W kilkuletniej perspektywie ma nam rocznie dawać około 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego - twierdzi Woźniak.

Złoże Fogelberg znajduje się na Morzu Norweskim na obszarze koncesji PL433. Zostało odkryte w kwietniu 2010 r. Prace wiertnicze nadzoruje firma Spirit Energy Norge, która jest operatorem koncesji i posiada w niej 51,7 proc. udziałów. Pozostałymi jej partnerami są Faroe Petroleum (28,3 proc. udziałów) oraz PGNiG Upstream Norway. Wiercenie otworu rozpoznawczego prowadzone będzie za pomocą platformy pływającej Island Innovator i potrwa około 4 miesięcy, wliczając planowany otwór boczny oraz test produkcyjny. Wyniki z odwiertu rozpoznawczego pozwolą uściślić zasoby wydobywalne gazu i kondensatu.

PGNiG Upstream Norway posiada obecnie w Norwegii udziały w 21 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych. Na dwóch z nich pełni rolę operatora. Zasoby wydobywalne koncernu wynoszą w tym kraju 83 mln boe.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły