JSW: Koksownia Dębieńsko pod ostrzałem

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Katowicach wniosek o podjęcie kolejnej interwencyjnej kontroli w koksowni Dębieńsko, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Publikacja: 29.01.2018 04:11

Podczas ostatniej kontroli WIOŚ nie stwierdził nieprawidłowości, które miałyby bezpośredni wpływ na pogorszenie stanu środowiska. Fundacja zaznacza jednak, że podczas kontroli nie sprawdzono emisji zanieczyszczeń do powietrza ze źródeł technologicznych koksowni, bo część punktów pomiarowych była źle umiejscowiona.

– Uważamy, że kwestia prawidłowego monitoringu emisji z koksowni jest kluczowa dla określenia przyczyn wysokiego stężenia benzenu w powietrzu w gminie Czerwionka-Leszczyny i dlatego wnioskujemy o niezwłoczne podjęcie kolejnej interwencyjnej kontroli – podkreśla Małgorzata Smolak, prawniczka fundacji ClientEarth.

W sierpniu 2017 r. organizacja ta wraz z grupą mieszkańców Czerwionki-Leszczyn wystąpiła do WIOŚ z wnioskiem o natychmiastowe zamknięcie koksowni. Niedługo potem władze JSW zakomunikowały, że chcą zamknąć Dębieńsko na początku września 2018 r. Jako powód podały brak możliwości dostosowania instalacji do coraz ostrzejszych unijnych wymogów środowiskowych.

To jednak nie przekonuje organizacji proekologicznych. – Według nas kolejne badania mają sens przede wszystkim z punktu widzenia mieszkańców, gdyż każdy dzień spędzony w takim powietrzu to zagrożenie dla zdrowia – tłumaczy Michał Zabłocki, rzecznik ClientEarth.

Do zamknięcia tego wydania gazety nie otrzymaliśmy komentarza JSW.

Dębieńsko jest jedną z czterech koksowni należących do grupy JSW. Największą z nich jest koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Poza tym JSW ma też zakłady: Jadwiga i Radlin. Grupa musi dostosować instalacje do wszystkich konkluzji tzw. BAT (ograniczenie emisji gazów poprzez zastosowanie najlepszych dostępnych technologii). JSW szacuje, że będzie to kosztować około 65 mln zł.

Surowce i paliwa
Miliardowe odpisy JSW na kopalniach
Surowce i paliwa
Kurs Orlenu odbija po dywidendowej korekcie
Surowce i paliwa
Unimot zapowiada poprawę wyników w biznesie paliw płynnych
Surowce i paliwa
Unimot dywersyfikuje działalność i tnie koszty
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Surowce i paliwa
Ostatni dzwonek na dywidendę od Orlenu
Surowce i paliwa
KGHM stawia na dalszy rozwój działalności w Chile