– Mamy coraz więcej zapytań o warunki przystąpienia, kilka aplikacji czeka już tylko na decyzję. W najbliższym czasie marka Avia pojawi się w kolejnych dwóch krajach: na Ukrainie i w Meksyku – mówi Mario Tonini, dyrektor zarządzający Avia International. Spodziewa się, że w tym roku pod brandem Avia zostanie uruchomionych około 60 stacji paliw, z tego część w Polsce.

– Według wstępnych szacunków na koniec 2018 r. sieć Avia liczyła 3120 stacji, czyli przyrost w stosunku do poprzedniego roku wyniósł około 50 stacji – twierdzi Tonini. Zajmuje ona siódme miejsce wśród największych operatorów stacji paliw w Europie. Więcej tego typu obiektów mają kolejno: Shell, Total, BP, Esso, Eni i Repsol, a mniej m.in. notowane na warszawskiej giełdzie koncerny: PKN Orlen, MOL i Lotos. Avia ujawnia, że najwięcej stacji paliw pod jej marką działa kolejno w Niemczech (865), Francji (710) i Szwajcarii (600), skąd wywodzi się ta marka. Ostatnio stowarzyszenie mocno stawia na rozwój w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Na Węgrzech ma obecnie 95 stacji, a w Polsce, poprzez Unimot, już 42, mimo że pierwsza powstała dopiero półtora roku temu.

Rozwój sieci Avia następuje także poprzez systematycznie rozbudowywaną ofertę. W wybranych obiektach we Francji pojawiła się możliwość tankowania CNG (sprężony gaz ziemny) i LNG (skroplony gaz ziemny). Z kolei w Szwajcarii na niektórych stacjach trwają przygotowania do uruchomienia stanowisk do tankowania wodoru. W tym celu firmy należące do stowarzyszenia aktywnie współpracują z producentami autobusów i samochodów ciężarowych oraz firmami transportu publicznego. – W trosce o nasz klimat Avia prowadzi też wiele działań zmierzających do ograniczenia emisji CO2, m.in. wprowadzając innowacyjne produkty silnikowe i grzewcze z biokomponentami, oferując gaz ziemny i pelet, a także prowadząc inwestycje w energię wiatrową i słoneczną – informuje Tonini. TRF

Notowania akcji na stronie:

www.parkiet.com/spolka/unimot