Surowce i paliwa

Opóźnienia przy sztandarowej inwestycji Lotosu

Projekt EFRA nie zostanie zrealizowany na czas. W efekcie koncern w tym roku może zapomnieć o wzroście marży rafineryjnej o 2 USD na każdej baryłce ropy.
Foto: materiały prasowe

Zarząd Lotosu poinformował o urzeczywistnieniu się ryzyka niedotrzymania terminu uzyskania pełnej gotowości operacyjnej instalacji koksowania, która powstaje w gdańskiej rafinerii. Tym samym spodziewane efekty ekonomiczne wynikające zakończenia prac przy projekcie EFRA, sztandarowej inwestycji koncernu, nie pojawią się w pełnej zakładanej wysokości w skonsolidowanych wynikach finansowych za 2018 r. - Należy podkreślić, że przesunięcie w czasie zakończenia projektu EFRA nie wpłynie w negatywny sposób na bieżącą kondycję finansową Grupy Lotos - przekonuje jednocześnie spółka w komunikacie prasowym.

Przypomina, że inwestycja jest realizowana w ramach kontraktów według formuły „pod klucz" przez włoską firmę KT (Kinetics Technology). Grupa Lotos już w październiku informowała o otrzymaniu od tego podmiotu informacji o ryzyku niedotrzymania umownego terminu uzyskania tzw. statusu RFSU (ang. ready for start up, czyli gotowości do uruchamiania). Obie strony kontraktu cały czas są w kontakcie i prowadzą rozmowy dotyczące wdrażania niezbędnych działań mogących pozytywnie wpłynąć na czas realizacji inwestycji. Na koniec grudnia projekt EFRA był zaawansowany w 90 proc. Koszt jego realizacji szacowany jest na 2,3 mld zł.

Projekt EFRA, czyli efektywna rafinacja, polega na budowie kilku nowych instalacji rafineryjnych oraz rozbudowie lub modernizacji istniejących instalacji i obiektów, dzięki którym ma znacznie pogłębić się przerób ropy. W rezultacie Grupa Lotos chce wytwarzać dodatkowe 900 tys. ton wysokomarżowych produktów (głównie oleju napędowego oraz paliwa lotniczego) z tej samej ilości przerabianej ropy. Koncern zakłada, że po uruchomieniu instalacji projektu EFRA marża przerobowa zwiększy się o około 2 USD na baryłce.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły