Wydajności soi wyniosła 3,4 t/ha, co oznacza o 30 proc. lepszy wynik niż w 2015 r.. Rezultat żniw jest również znacząco wyższy od średniej w całym kraju. Według danych Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności 20 października średnia krajowa wydajność soi wynosiła 2,2 t/ha. Na polach IMC uprawa była zebrana z powierzchni 6,4 tys. ha, a cały plon (przed osuszeniem) wyniósł 21,6 tys. ton. Soja stanowiła 5 proc. areału spółki.

Wydajność słonecznika w gospodarstwach IMC w tym roku wyniosła 3,1 t/ha (wzrost o 11 proc. vs 2015 r.), co jest o 40 proc. lepszym wynikiem niż średnia na Ukrainie. Z oficjalnych danych wynika, że 20 października średnia krajowy wydajność słonecznika kształtowała się na poziomie 2,2 t/ha. IMC zebrało w tym roku słonecznik z powierzchni ponad 25 tys. ha, a w sumie zbiory (przed osuszeniem) wyniosły 78,9 tys. ton. Słonecznik posadzony był na 18 proc. powierzchni.

- W tym roku w pełnym wymiarze swój efekt osiągnęły wszystkie technologiczne zmiany w uprawie soi i słonecznika, które wdrożyliśmy w 2015 roku. W 2016 r. całość soi była zasiana wysokoprodukcyjnymi gatunkami austriackiej i kanadyjskiej selekcji. Pozytywny wpływ na wydajność soi i słonecznika miały zmiany w uprawie gleby. Dodatkowo, nasi specjaliści w odpowiednim czasie zareagowali na pojawienie się chorób grzybkowych u części zasiewów, które pojawiły się ze względu na nadmiar opadów w maju – czerwcu. W związku z tym przeprowadzili dodatkową pracę z środkami ochronnymi - fungicydami na polach z soją i słonecznikiem, dzięki czemu udało się uratować zbiory. W rezultacie osiągnęliśmy rekordowe żniwa roślin oleistych w 2016 – tłumaczy Vladislav Lavrinenko, dyrektor ds. produkcji IMC.