Rekomendacje

Kup, trzymaj, sprzedaj

Najnowsze rekomendacje biur maklerskich dla przedsiębiorstw notowanych na warszawskiej giełdzie.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

"Kupuj" Echo Investment

DM PKO BP w raporcie z 12 maja podwyższył rekomendację dla Echo Investment do "kupuj" ze "sprzedaj", ustalając cenę docelową na poziomie 6,11 zł. Raport wydano przy kursie 5,42 zł.

"Po zmianie strategii spółka pozostanie deweloperem, który większość projektów komercyjnych będzie realizować w ramach współpracy z EPP i spółkami z grupy Griffin. Sprzedaż projektów zapewni środki na realizację polityki dywidendowej, która powinna zagwarantować wypłaty na poziomie ponad 0,50 zł na akcję w kolejnych kilku latach" - napisano w raporcie.

Analitycy wskazują, że łącznie z dywidendą specjalną ze sprzedaży akcji EPP, suma dywidend w ciągu najbliższych czterech lat powinna przekroczyć 50 proc. obecnej wartości spółki. Główne ryzyka, jakie postrzegają eksperci, związane są z możliwością odwrócenia się bieżących, bardzo korzystnych dla deweloperów trendów.

"Kupuj" Instal Kraków

Analitycy DM BDM w raporcie z 16 maja podnieśli cenę docelową akcji Instal Kraków z 19,9 zł do 20 zł, podtrzymując rekomendację "kupuj". Rekomendacja została wydana przy cenie 14,6 zł.

"Od czasu naszej ostatniej rekomendacji z 29 września 2016 r. kurs Instalu Kraków wyraźnie zyskał na wartości, ale zachowywał się słabiej niż WIG (+15 proc. vs +30 proc.). Opublikowane w tym tygodniu wyniki za I kwartał 2017 r. były wyraźnie lepsze rod ro roku na poziomie oczyszczonego EBIT, do czego przyczynił się m.in. dobry wynik w deweloperce oraz wyjście ponad break-even w budowlance. Podkreślamy mocną ekspozycję spółki na krakowski rynek nieruchomości mieszkaniowych. Pod koniec 2016 r. Instal wyraźnie zwiększył ofertę dostępnych w ofercie mieszkań i w bieżącym roku sprzedaje średnio około 50 mieszkań miesięcznie (czyli na poziomie takich deweloperów notowanych na GPW jak Inpro czy Marvipol)" - napisano w uzasadnieniu raportu.

"Biorąc pod uwagę wejście na wzrostową ścieżkę wyników na poziomie skonsolidowanym, osiągane wyniki i posiadane aktywa netto w obszarze deweloperskim, a także wartość spółki zależnej Frapol oraz nasze konserwatywne podejście do wyceny działalności budowlanej, nie widzimy uzasadnienia dla obecnej wyceny giełdowej Instalu Kraków" - dodano.

"Trzymaj" Budimex

Analitycy DM mBanku w raporcie miesięcznym z 8 maja obniżyli rekomendację dla Budimexu z "akumuluj" do "trzymaj". Cenę docelową akcji spółki ustalili na 238,4 zł. W piątek na zamknięciu akcje Budimexu kosztowały po 260 zł za sztukę.

"Trzymaj" Bank Zachodni WBK Analitycy DM mBanku w raporcie miesięcznym z 8 maja podwyższyli rekomendację dla Banku Zachodniego WBK z "redukuj" do "trzymaj". Cenę docelową akcji spółki ustalili na 332,34 zł. W piątek na zamknięciu akcje banku kosztowały po 347 zł za sztukę.

"Kupuj" Elektrobudowę

Analitycy DM mBanku w raporcie miesięcznym z 8 maja podnieśli rekomendację dla Elektrobudowy z "trzymaj" do "kupuj". Cenę docelową akcji spółki ustalili na 146 zł. W piątek na zamknięciu akcje Elektrobudowy były wyceniane na 121 zł za sztukę.

"Trzymaj" Jeronimo Martins

Analitycy DM mBanku w raporcie miesięcznym z 8 maja obniżyli rekomendację dla Jeronimo Martins z "akumuluj" do "trzymaj". Cenę docelową akcji spółki ustalili na 16,9 euro. W piątek na zamknięciu akcje Jeronimo Martins kosztowały po 17,05 euro za sztukę.

"Sprzedaj" Kruk

Analitycy DM mBanku w raporcie miesięcznym z 8 maja obniżyli rekomendację dla Kruka z "redukuj" do "sprzedaj". Cenę docelową akcji spółki ustalili na 219,64 zł. W piątek na zamknięciu akcje Kruka kosztowały po 303,55 zł za sztukę.

"Sprzedaj" Bank Millennium

Analitycy DM mBanku w raporcie miesięcznym z 8 maja obniżyli rekomendację dla Banku Millennium z "redukuj" do "sprzedaj". Cenę docelową akcji spółki ustalili na 5,81 zł. W piątek na zamknięciu akcje banku były wyceniane na 7,19 zł za sztukę.

"Akumuluj" GTC

Analitycy Domu Maklerskiego BDM, w raporcie z 11 maja, podnieśli cenę docelową akcji GTC do 10 zł z 7,33 zł, podtrzymując rekomendację "akumuluj". Rekomendacja została wydana przy cenie 9,09 zł.

"Uważamy, że potencjał w akcjach spółki cały czas się nie wyczerpał i podtrzymujemy nasze pozytywne nastawienie. Akcentujemy ambitne plany rozbudowy portfolio, która ma nastąpić na przestrzeni lat 2017-18. Uważamy również, że przy bieżącej strukturze bilansu prawdopodobne są kolejne akwizycje, które dodatkowo mogłyby kreować dodatnią wartość dla akcjonariuszy" - napisano w rekomendacji.

"Zwracamy także uwagę na ogłoszoną niedawno politykę dywidendową, która jest dla nas miłym zaskoczeniem. Ponadto doceniamy stabilne portfolio, w którym nie dostrzegamy na chwilę obecną pola do odpisów. Mając na względzie wymienione powyżej czynniki decydujemy się na podtrzymanie zalecenia "akumuluj, wyznaczając jednocześnie ceną docelową na poziomie 10 zł za akcję - dodano.

"Redukuj" Synthos

DM BDM, w raporcie z 11 maja, obniżył rekomendację dla Synthosu z "trzymaj" do "redukuj", ustalając cenę docelową na poziomie 5 zł. Raport wydano przy kursie 5,5 zł.

"W ostatnich miesiącach kurs akcji spółki wspierał dynamiczny wzrost cen surowców i w konsekwencji rekordowe wyniki w I kwartale 2017 r., a także decyzje korporacyjne o dystrybucji łącznie 1,03 zł dywidendy na akcję z zysku za 2016 r. W II kwartale 2017 r. otoczenie biznesowe dla spółki zmieniło się o 180 stopni. Wspierane czynnikami jednorazowymi ceny butadienu/styrenu wróciły do poziomów z III kwartału 2016 r." - napisano w uzasadnieniu raportu.

"Dodatkowo spółka musi się zmierzyć z niekorzystnym spreadem między notowaniami butadienu w Azji i Europie. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w II kwartale 2014 r. ale o dużo mniejszej skali" - dodano.

"Akumuluj" Pfleiderer Group

Analitycy Noble Securities, w raporcie z 10 maja, podnieśli rekomendację Pfleiderer Group z "trzymaj" do akumuluj, podnosząc jednocześnie cenę docelową jednej akcji spółki z 40,25 zł do 53,01 zł. Raport wydano przy kursie 45,2 zł.

"Zdarzenia jednorazowe zaburzają wyniki finansowe spółki w 2016 r. i jest duża różnica pomiędzy EBITDĄ raportowaną a EBITDĄ skorygowaną. Zakładamy, że jest to stan przejściowy i 2017 r. przyniesie istotną poprawę raportowanych wyników, co również zostanie zauważone przez inwestorów" - napisano w uzasadnieniu raportu.

"W kolejnych kwartałach spółce sprzyjać będzie dobra koniunktura w branży i podejmowane działania inwestycyjne(...)" - dodano. Analitycy prognozują, że w 2017 r. przychody spółki wyniosą 983 mln zł, EBITDA sięgnie 153 mln zł, EBIT 74 mln zł, a zysk netto 34 mln zł.

"Neutralnie" KGHM

Analitycy Vestor DM, w raporcie z 11 maja, obniżyli rekomendację dla KGHM do "neutralnie" z "kupuj", wyznaczając cenę docelową akcji spółki na poziomie 121 zł. Rekomendacja została wydana przy cenie 116 zł.

"Wyniki I kwartału 2017 r. oraz obserwowany obecnie spadek cen kontraktów i niepewność co do ostatecznego kształtowania się światowych zapasów przy nieznacznym osłabieniu globalnego popytu i ostatnich danych z Chin (PMI, handel zagraniczny, import miedzi) powodują, iż zmuszeni jesteśmy zrewidować zalecenie inwestycyjne z wcześniejszego "kupuj" na "neutralnie" wyznaczając jednocześnie nową cenę docelową na poziomie 121 zł" - napisano w rekomendacji. Analitycy uważają, że przy ujemnym bilansie na rynku miedzi ryzyko spadku cen w 2017 r. jest ograniczone, a ze względu na spadek kontraktów na miedź do 5650 dolarów za tonę zrewidowali założenia z wcześniejszych 5900 dolarów za tonę.

"Kupuj" JSW

Analitycy Vestor DM, w raporcie z 11 maja, rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla JSW od zalecenia "kupuj" i wyznaczyli cenę docelową dla akcji spółki na poziomie 112 zł. "Po pierwsze, wzrost cen węgla koksowego oraz działania restrukturyzacyjne podjęte w kryzysowych latach znacząco wpłyną na poprawę sytuacji gotówkowej JSW, co zmniejsza tym samym ryzyko emisji akcji. Po drugie, o ile obecny konsensus EBITDA na 2017 r. w wysokości 3,5 mld zł uważamy za realistyczny, to z drugiej strony, uważamy że konsensusowy 35 proc. spadek EBITDA w 2018 r. do poziomu 2,26 mld zł jest zbyt pesymistyczny" - napisano w raporcie.

"Sprzedaj" CI Games

DM BOŚ w raporcie z 8 maja obniżył cenę docelową dla CI Games do 1,16 zł z 2,17 zł, podtrzymując rekomendację "sprzedaj". "Z powodu bardzo słabych rankingów sprzedaży gry SGW3 obniżamy prognozę liczby sprzedanych kopii gry w 2017 r. z 1,5 mln sztuk do 1 mln. W rezultacie nasze prognozy przychodów i zysku netto maleją do, odpowiednio, 98,6 mln zł i 3,1 mln zł (poprzednio 154,9 mln zł i 43,4 mln zł)" - napisano w raporcie. Analitycy mają wątpliwości, czy spółka będzie w stanie zakończyć kolejną produkcję bez sięgnięcia po zewnętrzne finansowanie (kredyty, emisja obligacji czy akcji).

"Kupuj" Wirtualną Polskę

Analitycy Haitong Bank w raporcie z 15 maja podwyższyli rekomendację dla Wirtualnej Polski do "kupuj" z "neutralnie", podwyższając cenę docelową akcji spółki do 58,4 zł z 58,1 zł. Haitong Bank podał, że podniesienie rekomendacji jest efektem wzrostu wskaźników wyceny grupy porównawczej Wirtualnej Polski (na bazie dobrych wyników kwartalnych globalnych dotcomów).

Analitycy uważają, że ostatni spadek kursu akcji Wirtualnej Polski jest skutkiem oczekiwań na słabsze wyniki za I kwartał 2017 r. Uważają, że czynniki te są już z nawiązką uwzględnione w cenie akcji i doradzają wykorzystanie ostatnich spadków do zakupu akcji Wirtualnej Polski.

"Kupuj" 11 bit studios

Vestor DM, w raporcie z 12 maja, rozpoczął wydawanie rekomendacji dla 11 bit studios od zalecenia "kupuj", ustalając cenę docelową akcji spółki na 255,8 zł.

"Rozpoczynamy wydawanie rekomendacji dla 11 bit studios od zalecenia "kupuj" z ceną docelową 255,8 zł za akcje, 44 proc. powyżej obecnej ceny rynkowej. 11 bit studios jest unikatową spółką z sektora gier notowaną na GPW ze względu na harmonogram regularnych premier, relatywnie niskie nakłady na produkcje, innowacyjne pomysły oraz wysoką jakość gier" - napisano w uzasadnieniu raportu.

"Trzymaj" Rafako

DM BOŚ, w raporcie z 9 maja, obniżył rekomendację dla Rafako do "trzymaj" z "kupuj", podtrzymując cenę docelową dla akcji spółki na poziomie 7,3 zł. Raport wydano przy kursie 7,61 zł.

"Ze względu na domknięcie luki wycenowej i stosunkowo słabe perspektywy w odniesieniu do pozyskiwania nowych zleceń obecnie obniżamy długoterminową rekomendację fundamentalną do 'trzymaj' (...)" - informują analitycy. Ich zdaniem krótka poprawa koniunktury na rynku produkcji energii w Polsce dobiega powoli końca. W krótkim horyzoncie perspektywy krajowego rynku nie wyglądają najlepiej, choć - jak zastrzegają - w nadchodzących latach sytuacja "może się diametralnie zmienić".

Według DM BOŚ, sposobem na zwiększanie portfela zamówień Rafako są kontrakty zagraniczne. "Obecnie spółka jest bliska pozyskania wartego około 250 mln zł kontraktu w Indonezji" - napisano w raporcie. "Biorąc pod uwagę harmonogram zagranicznych przetargów sądzimy, że spółka wypełni swój portfel zamówień w IV kwartale 2017 r." - szacują analitycy.

"Redukuj" Mostostal Zabrze

Analitycy DM BDM, w raporcie z 15 maja, obniżyli cenę docelową akcji Mostostalu Zabrze do 0,88 zł z 1 zł poprzednio, podtrzymując rekomendację "redukuj". "Problemy na kontraktach w Szwecji i w Polsce negatywnie wpłynęły na wyniki spółki w 2016 r. Ostatecznie firma odnotowała 23 mln zł straty netto, co jest wynikiem najgorszym od 2004 r. Kłopoty odbiły się na (dotychczas wyglądającej na bardzo bezpieczną) pozycji gotówkowej spółki. Na koniec 2015 r. Mostostal miał 3 mln zł gotówki netto, tymczasem po 2016 r. dług netto wynosił 26 mln zł (mimo zastrzyku gotówki z ugody dotyczącej biurowca Altus)" - napisano w raporcie.

"Kupuj" OEX

DM BOŚ w raporcie z 10 maja podwyższył cenę docelową dla akcji spółki OEX do 26,5 zł z 23,3 zł, podtrzymując zalecenie "kupuj". "Prognozujemy, że po oczekiwanym 6-proc. wzroście zysku netto w 2016 r. wyniki spółki w 2017 r. ruszą w górę pod pozytywnym wpływem dokonanych przejęć podmiotów Archidoc i Voice Contact Centre i dalszego organicznego wzrostu spółek zależnych Cursor i Divante" - napisano w raporcie.

"Kupuj" Famur

DM BOŚ w raporcie z 10 maja podwyższył cenę docelową dla Famuru do 8 zł z 5,3 zł, podtrzymując zalecenie "kupuj". Zdaniem analityków, planowana fuzja Famuru i Kopeksu oraz związana z nią emisja akcji "wygląda inspirująco". Uważają oni, że Famur posiada dokładny plan fuzji i zagospodarowania połączonych aktywów. "Zważywszy na oczekiwane ożywienie inwestycji na globalnym rynku maszyn górniczych w latach 2017-19 w połączeniu z ewentualną poprawą pod względem kontraktów eksportowych jesteśmy przekonani, że połączony podmiot będzie w stanie wygenerować średnio 600 mln zł powtarzalnej EBITDA w latach 2018-24 w porównaniu z 550 mln zł wcześniej według naszych szacunków" - napisano w raporcie.

"Akumuluj" Cyfrowy Polsat

Analitycy DM BDM, w raporcie z 15 maja, podnieśli cenę docelową akcji Cyfrowego Polsatu do 28,49 zł z 26,36 zł, podtrzymując rekomendację "akumuluj". "Do pozytywnej oceny skłania nas perspektywa powrotu EBITDA segmentu klientów indywidualnych i biznesowych na ścieżkę wzrostu już w 2017 r. (co zresztą akcentowaliśmy już w raporcie z września 2016 r.). Zgodnie z naszymi prognozami spółka jest obecnie handlowana przy mnożniku EV/EBITDA na lata 2017-2018 wynoszącym odpowiednio 7,2x i 6,6x. Podoba nam się powrót do polityki stałego dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami mniejszościowymi" - napisano w raporcie.

"Kupuj" Dom Development

Analitycy DM mBanku podwyższyli rekomendację Dom Development do "kupuj" z "akumuluj", a cenę docelową ustalili na poziomie 81,7 zł za akcję wobec 72,5 zł poprzednio, wynika z raportu datowanego na 12 maja. W dniu wydania rekomendacji kurs wynosił 70,2 zł. "Dom Development skutecznie wykorzystuje bardzo dobrą koniunkturę na rynku mieszkaniowym. W I kwartale 2017 r. spółka zwiększyła sprzedaż mieszkań o 31 proc. rok do roku, ofertę o 22 proc. rok do roku oraz weszła w II kwartał 2017 r. z dobrze zdywersyfikowanym bankiem ziemi, pozwalającym na budowę 6,7 tys. mieszkań" - czytamy w raporcie.

"Kupuj" Robyg

Analitycy DM mBanku w raporcie z 12 maja podwyższyli cenę docelową akcji Robygu do 4,35 zł z 3,95 zł wcześniej. Podtrzymano zalecenie "kupuj". "W pierwszych trzech miesiącach 2017 r. Robyg utrzymał pozycję lidera sprzedaży mieszkań wśród spółek notowanych na GPW (937 szt., wzrost 29 proc. rok do roku) i posiada wszystkie argumenty, by utrzymać ten stan również w kolejnych kwartałach" - napisano w raporcie. Analitycy DM mBanku pozytywnie ocenili tegoroczne zakupy trzech działek w Gdańsku i Warszawie przy średniej cenie około 900 zł za metr powierzchni użytkowej.

"Trzymaj" Arctic Paper

DM BOŚ w raporcie z 11 maja obniżył rekomendację dla Arctic Paper do "trzymaj" z "kupuj", tnąc jednocześnie cenę docelową do 4,9 zł z 6,9 zł. "Strukturalna nadwyżka mocy papieru wysokogatunkowego w Europie, wyjątkowo silna konkurencja pomiędzy zachodnioeuropejskimi producentami i rewolucja cyfrowa nie przemawiają za pozytywną rekomendacją dla Arctic Paper" - napisano w raporcie.

"Trzymaj" Decorę

Analitycy DM BOŚ, w raporcie z 7 maja, podnieśli cenę docelową akcji Decory do 10,6 zł z 9,4 zł, zachowując rekomendację "trzymaj".

Echo Investment,Instal Kraków,Budimex,Bank Zachodni WBK,Elektrobudowa,Jeronimo Martins,Kruk,Bank Millennium,GTC,Synthos,Pfleiderer Group,KGHM,JSW,CI Games,Wirtualna Polska,11 bit studios,Rafako,Mostostal Zabrze,OEX,Famur,Cyfrowy Polsat,Dom Development,Robyg,Arctic Paper,Decora