Szansa na nowe inwestycje w AGD

Kilka koncernów, w tym Samsung i BSH, mogą zwiększyć produkcję sprzętu AGD w naszym kraju.

Publikacja: 12.10.2021 05:19

Szansa na nowe inwestycje w AGD

Foto: Adobestock

W przypadku Samsunga w grę ma wchodzić większa produkcja m.in. suszarek do ubrań, a prawdopodobnie także lodówek. Firma jest zainteresowana rozwijaniem produkcji AGD w Europie, a Polska wydaje się być naturalnym kierunkiem dla koreańskiego inwestora, posiadającego u nas zakłady wytwarzające lodówki oraz pralki, które za ponad 200 mln zł kupił w 2009 r. od Amiki.

Nie jest to jedyny projekt, który może do nas trafić. Plany rozwojowe ma także koncern BSH, znany ze sprzętu pod markami Bosch i Siemens. Firma w swoich zakładach uruchamia systematycznie nowe linie i rozwija produkcję m.in. lodówek, co oznacza systematyczny wzrost zatrudnienia. Jednocześnie na horyzoncie możliwe są nowe inwestycje. – Nie ogłoszę tego podczas tego wywiadu, ale będziemy o tym informować. Polska to dla nas dobre miejsce – mówiła w niedawnej rozmowie Carla Kriwet, prezes grupy BSH.

W przypadku tej firmy w branży już od kilku miesięcy mówi się o potencjalnym dużym projekcie. Prawdopodobną lokalizacją jest Dolny Śląsk, choć BSH w zakresie dużego AGD działa też w Łodzi. Firma ma również fabrykę małego sprzętu pod Rzeszowem, którą przejęła od Zelmera.

Wciąż otwarta jest kwestia inwestycji koreańskiego LG oraz firm chińskich jak Haier czy Hisense, które są już w Europie obecne dzięki przejęciom – odpowiednio grup Candy oraz Gorenje. Pandemia pokazała, że globalne łańcuchy dostaw mogą zostać łatwo zakłócone, najlepiej zaś sprawdza się model produkcji w wielu lokalizacjach, maksymalnie blisko odbiorcy finalnego, by móc reagować na zmiany popytu.

GG Parkiet

To zdecydowanie sprzyja Polsce, która jest największym producentem sprzętu AGD w Europie. Takich fabryk jest już 35, sektor wraz z podwykonawcami zatrudnia ponad 100 tys. osób. W 2020 r. wyjechało z nich 30 mln sztuk sprzętu, w tym 24 mln to duże AGD jak pralki czy lodówki.

– Obecna sytuacja tworzy dodatkową niepewność związaną z przyszłym kształtem relacji Polski z Unią Europejską oraz rolą naszego kraju we Wspólnocie. Można oczekiwać, że ta niepewność będzie zniechęcała do realizowania nowych projektów inwestycyjnych, gdyż z uwagi na dodatkowy czynnik ryzyka analiza opłacalności inwestycji stanie się utrudniona – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. PM

Firmy
Deszcz raportów spadł na rynek. Część spółek się spóźniła
Firmy
Coraz więcej funduszy gra na spadki notowań polskich firm
Firmy
Prowly zaproponuje w wezwaniu 45,5 zł za akcję Brand 24
Firmy
ATM Grupa: ciekawy list do akcjonariuszy
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Firmy
Stalprodukt rezygnuje z wypłaty dywidendy
Firmy
Sonel celuje w nowe rynki