Z wyliczeń analityków BM mBanku wynika, że II kwartale 2020 r. większość (69 proc.) analizowanych przedstawicieli sektora notowanych na GPW podało rezultaty słabsze rok do roku, ale równocześnie 69 proc. pobiło ich oczekiwania odnoście wyników (najlepiej od II kwartału 2018 r.). Wśród największych pozytywnych zaskoczeń wymieniają Cognor, Famur, Forte, Grupę Kęty, Stalprodukt i TIM.

- W krótkim terminie sentyment do sektora wspierany jest przez poprawiające się wskaźniki PMI dla nowych zamówień w przemyśle w Niemczech we wrześniu br. 64,8 pkt (!). Dodatkowo dane o produkcji sprzedanej GUS za sierpień wskazują na dalszą odbudowę wolumenów w większości segmentów. W III kwartale 2020r. jeszcze niektóre spółki będą odczuwać pozytywny wpływ tarczy antykryzysowej(np. w Boryszew, Cognor, Famur) – zwracają uwagę eksperci biura.

W gronie faworytów analitycy MM mBanku wymienili Amikę (wzrost sprzedaży i wyników finansowych w III kwartale br., wyraźne oddłużenie spółki i poprawa wskaźników wyceny), Astarte (spadek produkcji cukru na Ukrainie w 2020/21 sezonie o 15 proc. i pierwszy od trzech lat deficyt surowca, rosnące ceny zbóż), Cognor (przełamanie trendu spadku wyników finansowych w III kwartale 2020r., prawdopodobny powrót do polityki dywidendowej w 2021 r.), Famur (wzrostu gotówki netto na bilansie; spółka wyraźnie niedoceniona na tle branży), Kernel (najwyższe od 2015 r. marże na tłoczeniu słonecznika, rosnące ceny zbóż), Stalprodukt (drastycznie przeceniona spółka z mocnym bilansem na końcu wieloletniego programu inwestycyjnego, wyższe ceny cynku i rosnące ceny blachy transformatorowej) i TIM (wysoka stopa dywidendy, nieustanne wzrosty sprzedaży i wyników dzięki kanałowi e-commerce).

Odradzają inwestycję w Alumetal (pomoc rządowa pozwala nieefektywnym poddostawcom na dalsze funkcjonowanie pomimo słabego otoczenia, gdzie należy oczekiwać spadku marży Alumetal i wolnej odbudowy wolumenów).

Obniżyli pozycjonowanie dla Forte (kurs od otwarcia pozytywnej rekomendacji wzrósł ponad 50 proc., w ostatnich dwóch miesiącach pojawiły się nieco gorsze odczyty wskaźników IFO dla przemysłu meblarskiego w Niemczech).