Sanok Rubber Company: Tegoroczne wyniki producenta wyrobów gumowych pod presją

Wyniki producenta wyrobów gumowych w tym roku nadal będą pod silną presją rosnących płac i drożejących surowców. Dlatego analitycy nie widzą szans na ich poprawę.

Publikacja: 16.08.2018 05:00

Sanok Rubber Company: Tegoroczne wyniki producenta wyrobów gumowych pod presją

Foto: materiały prasowe

Z prognoz biur maklerskich wynika, że w 2018 r. Sanok RC może liczyć na niecałe 70 mln zł zysku netto, co oznaczałoby spadek o 13 proc. względem wyniku z 2017 r. Spodziewany jest za to nieznaczny, 4-proc., wzrost przychodów.

W ocenie Tomasza Rodaka, analityka DM BOŚ, publikacja wyników za II kwartał (spodziewana z końcem sierpnia) nie przyniesie przełomu.

– Spodziewamy się, że będzie to kolejny kwartał, w którym będzie widoczny silny wpływ wysokich kosztów pracy i surowców na wyniki. Spółka była zmuszona podwyższyć wynagrodzenia w lipcu i listopadzie ubiegłego roku, dlatego wyniki w bazowym kwartale były wolne od tego wpływu – uważa specjalista.

Nieco lepiej ocenia perspektywy Sanoka w dłuższym terminie.

– Spółka powinna lada chwila cieszyć się pozytywnymi efektami swoich ostatnich inwestycji. W 2018 r. Draftex powinien osiągnąć próg rentowności (wzrost EBITDA o 15–20 mln rok do roku), ruszy produkcja rekordowo wysokich kontraktów pozyskanych w segmencie motoryzacyjnym (podpisane w latach 2015–2016) oraz powinny zostać rozliczone pierwsze znaczące kontrakty motoryzacyjne na rynku chińskim i amerykańskim w latach 2018–2019. Należy jednak zdawać sobie sprawę z ewentualnej słabej dynamiki wyników w II i III kwartale – prognozujemy bowiem odpowiednio 15-proc. i 10-proc. spadek EBITDA względem ubiegłego roku – mówi.

Rozczarowujące od kilku kwartałów wyniki finansowe spółki nie pozostały bez wpływu na notowania. Od początku stycznia jej papiery straciły na wartości prawie 25 proc., podczas gdy WIG zniżkował o ponad 7 proc.

– Wcześniejsza wyższa wycena wynikała przede wszystkim z optymistycznych założeń dotyczących terminu i skali wygenerowanych synergii po przejęciu Drafteksu oraz z niedoszacowanej presji kosztów wynagrodzeń i surowców – wyjaśnia Adam Anioł, analityk BM BGŻ BNP Paribas.

– Zdecydowanie większe szanse na odbicie notowań spółki dostrzegamy w dłuższym terminie, a najwcześniej w perspektywie przełomu lat 2018 i 2019, kiedy Draftex i QRMP będą realizowały nowe kontrakty, rozpocznie się też produkcja w Meksyku i zakończona będzie inwestycja w nowe hale w Sanoku. Dla notowań kluczowe będzie również otoczenie rynkowe, w tym ceny surowców, które w dalszym ciągu znajdują się na wysokich poziomach – wskazuje ekspert.

Spółka próbuje przeciwstawić się negatywnym tendencjom na rynku pracy poprzez zwiększenie nakładów na podniesienie poziomu automatyzacji procesów produkcyjnych. Kluczową inwestycją jest nowa hala produkcyjna, w której docelowo znajdzie się pięć zautomatyzowanych linii produkcyjnych. jim

Notowania akcji na stronie:

www.parkiet.com/spolka/Sanok_Rubber_Company

Firmy
Grupa Boryszew w nowej odsłonie
Firmy
Zdarzenia jednorazowe mogą mocno zmienić wyniki giełdowych firm
Firmy
Boryszew z nową strategią do 2028 roku
Firmy
Grupa Boryszew zapowiada nowe otwarcie
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Firmy
Wyniki Boryszewa pod wpływem spowolnienia w Europie
Firmy
Mocno spadły zyski Seleny FM