Wsparcie ma polegać przede wszystkim na wzajemnej wymianie informacji handlowych w krajach, gdzie firmy te już wykonują zlecenia. Dzięki temu Bumech liczy na pomoc w pozyskiwaniu kontraktów na usługi utrzymania ruchu lub remonty maszyn. Z kolei Famur spodziewa się kontraktów na dostawy maszyn i urządzeń górniczych.

Dodatkowo Bumech zdecydował się sprzedać Famurowi używane kombajny chodnikowe, z których część przeznaczona jest do generalnego remontu, a także przekazać konkurentowi wiedzę w zakresie ich produkcji. To element realizacji strategii giełdowej spółki, polegającej na odejściu od użytkowania kombajnów lekkich na rzecz ciężkich oraz na rozwijaniu przede wszystkim działalności usługowej. Natomiast Famur umożliwił Bumechowi wynajem swoich urządzeń w kraju i za granicą. Zgodził się także na uruchomienie na rzecz konkurenta usługi faktoringowej.

Podpisane porozumienie to przede wszystkim ważny krok dla Bumechu, który jest znacznie mniejszym graczem niż Famur. Ta druga spółka została niedawno wzmocniona dzięki przejęciu innego producenta maszyn górniczych – Kopexu. Aktualnie trwa proces integracji obu firm. Związane z tym procedury potrwają do I kwartału 2018 r., ale analitycy już teraz dostrzegają pozytywne efekty tej integracji.

Z kolei Bumech upatruje swoich szans na zwiększenie zagranicznej ekspansji poprzez konsorcja z konkurencyjnymi firmami, nie tylko polskimi. W tym miesiącu podpisał także umowę o współpracy z serbską firmą Zastava Metal w zakresie wspólnego ubiegania się o kontrakty na terenie Serbii, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny.