Transakcja wpisuje się w strategię grupy zakładającą wzrost zarówno poprzez rozwój organiczny, jak i przejęcia innych podmiotów. – To pierwsza nasza duża akwizycja. Koncentrujemy się na segmencie farb dekoracyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Węgierski rynek szacujemy na ok. 100 mln euro. Preferencje węgierskich konsumentów zmierzają w kierunku segmentu premium, co pokrywa się z tym, co obserwujemy od dłuższego czasu w Polsce – wyjaśnia Piotr Mikrut, prezes Śnieżki.

Obie strony liczą na synergie w obszarach zakupu surowców oraz badań i rozwoju, co będzie miało wpływ na efektywność produkcji. – Liczymy, że współdzielenie receptur umożliwi zwiększenie efektywności produkcji, optymalizację portfolio produktowego, a w rezultacie przyspieszenie rozwoju obu spółek. Z kolei większa skala działalności oraz dywersyfikacja źródeł dostaw pozwoli nam zaoszczędzić na zakupie surowców potrzebnych do produkcji – podkreśla szef Śnieżki. W dłuższej perspektywie Śnieżka liczy też na korzyści z rozwoju sprzedaży w krajach Europy Południowej i Bałkanów, wykorzystując lokalizację węgierskich zakładów.

Mimo zaplanowanych inwestycji zarząd Śnieżki nie zamierza rezygnować z wypłaty dywidendy. – Nie planujemy odchodzić od wypłaty dywidendy, ale zarząd będzie uwzględniał w swoich rekomendacjach kwestię wydatków inwestycyjnych ponoszonych przez spółkę – informuje Mikrut. Decyzja odnośnie do dywidendy ma zostać podjęta do końca lutego.

Za 80 proc. udziałów w węgierskiej spółce Śnieżka zapłaci około 8 mld forintów węgierskich, czyli ok. 108 mln zł. Zakup zostanie sfinansowany kredytem. Będzie on spłacany z dywidend wypłacanych przez Poli-Farbe, która ma przeznaczać na jej wypłatę nie mniej niż 50 proc. zysku netto.

Poli-Farbe to węgierska spółka, działająca w segmencie farb dekoracyjnych do użytku wewnętrznego. W ofercie ma farby marki premium, jak również value for money (dobry stosunek jakości do ceny). Spółka jest także producentem systemów izolacyjnych, emalii i środków do ochrony drewna. W 2017 r. (ostatnie dostępne dane) Poli-Farbe osiągnęła sprzedaż w wysokości 11,05 mld forintów (ok. 148,6 mln zł), EBITDA była na poziomie 1,108 mld forintów (14,9 mln zł), a zysk netto wyniósł 753 mln forintów (10,1 mln zł).