Według szacunków brokera, w tym okresie jedynie 35 proc. spółek poprawi zeszłoroczne rezultaty (Apator, Famur, Kruszwica, Pfleiderer, Stelmet), 35 proc. zanotuje podobne rok do roku wyniki (AMC, BRS, IPX, EGS, TAR), a w przypadku 30 proc. firm zakładają ich pogorszenie (Alumetal, Elemental, Forte, Mangata). Zdaniem ekspertów wykonanie całorocznej prognozy wyników po I-III kwartałach 2017 r. może budzić niepokój w przypadku Apatora i Boryszewa.

Z raportu DM mBanku wynika, że najbardziej atrakcyjnie wyceniane są: Ergis (spółka notowana z około 30-40 proc. dyskontem do innych polskich spółek przemysłowych), Famur (wzrost cen węgla i surowców będzie się pozytywnie przekładać na inwestycje w sektorze wydobywczym), Kernel (w długim terminie spółka utrzymuje swój wzrostowy profil; konsolidacja rynku ukraińskiego powinna przekładać się na zwiększenie marży w przyszłości), Pfleiderer Group (wzrost portfela zamówień oraz podwyżki cen produktów pozwalają z optymizmem patrzeć na II półrocze br; program motywacyjny zarządu wspierać będzie notowania firmy w nadchodzących latach) oraz Stelmet (spadek wyników powinien wyhamować w III kwartale br.; sztormowa pogoda w Wielkiej Brytanii w II półroczu br.).

Najmniej atrakcyjne według brokera są obecnie notowane Boryszew (spółka z około 3-17 proc. premią na wskaźniku EV/EBITDA do spółek porównywalnych; słabe wykonanie prognozy po 9 miesiącach br.), Forte (cena akcji z 5-70 proc. premią do grupy porównawczej; na koniec roku zadłużenie netto do EBITDA wzrośnie do poziomu 3x) oraz Vistal (ryzyko znaczącego zmniejszenia skali prowadzonej działalności w kolejnych latach po odcięciu finansowania przez banki, ryzyko utraty płynności).