Kryptowalutowe strategie TOP 10 obarczone ryzykiem ogromnej straty

Sprawdzamy, jak w poszczególnych latach od 2014 r. radziły sobie najbardziej popularne kryptowaluty. Wyniki są mocno zmienne.

Publikacja: 27.07.2018 05:10

Kryptowalutowe strategie TOP 10 obarczone ryzykiem ogromnej straty

Foto: Adobestock

Zainspirowany jednym z wpisów na forum portalu bitcoin.pl, w którym autor testuje strategie kupowania różnych kryptowalut z rankingu kapitalizacji publikowanego na portalu coinmarketcap.com, sprawdziłem roczne stopy zwrotu pierwszej dziesiątki dla ostatnich kilku lat. Niestety, dostępne dane sięgają maksymalnie 2014 r., więc próba wielka nie jest. Nad wynikami warto się jednak pochylić z co najmniej kilku powodów.

Wspomniany wpis na forum popełnił użytkownik o nazwie „benq". Postanowił wziąć TOP 20 kryptowalut ze wspomnianego rankingu, zbudować z niego teoretyczny portfel o równych wagach, a następnie sprawdzić, jak sobie radził w okresie lipiec 2016 – lipiec 2018. Z jego obliczeń wynika, że w ciągu tych dwóch, niewątpliwie burzliwych, lat taki portfel przyniósłby zysk w wysokości 1522 proc. Całkiem nieźle. Zwłaszcza jak porównać to do WIG20, który w analogicznym okresie wzrósł o niecałe 21 proc. Patrząc przez pryzmat samej stopy zwrotu, warszawskie blue chips nie umywają się do tych kryptowalutowych. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę ryzyko mierzone głębokością największej korekty w analizowanym czasie, to wnioski są nieco inne. Kapitalizacja rynku kryptowalut zmniejszyła się od szczytowego momentu w grudniu 2017 r. do dołka z końca czerwca z 600 mld USD do 245 mld USD, co oznacza spadek o 60 proc. Tymczasem WIG20, od szczytu ze stycznia do dołka z czerwca, zanurkował o 21 proc. Potwierdza się więc stara zasada – im większy potencjalny zysk, tym większe potencjalne ryzyko.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Andrzej Powierża, BM Citi Handlowy: Jestem optymistą co do banków, ale umiarkowanym
Inwestycje
Diamenty kupowane także jako inwestycja
Inwestycje
Goldman Sachs podniósł prognozę ceny złota
Inwestycje
Złoto nie traci apetytu na rekordy. Napięcie na Bliskim Wschodzie wspiera notowania kruszcu
Inwestycje
Słabnie „Barbiemania”, Europa wraca do łask inwestorów
Inwestycje
Ropa naftowa po 100 USD za baryłkę? Goldman Sachs: raczej nie w tym roku