PKN Orlen jest na zaawansowanym etapie wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), czyli dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, przeznaczonego łącznie dla kilkunastu milionów osób zatrudnionych w naszym kraju. Spółka podała, że już wybrała i rozpoczęła prace z doradcą, który udzieli wsparcia w sprawnym i szybkim wdrożeniu programu w całej grupie kapitałowej. Na razie nie ujawniono nazwy doradcy.

- W naszych planach biznesowych dotyczących wzmacniania pozycji spółki nie zapominamy o  pracownikach, zarówno w kontekście bieżącego wsparcia ich rozwoju, jak i długofalowych działań. Temu służą właśnie programy emerytalno-oszczędnościowe, jak finalizowane Pracownicze Plany Kapitałowe - mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że plany będą wdrażane w ramach całej grupy. W ten sposób koncern wpisuje się również w politykę rządu w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa finansowego Polaków w okresie emerytalnym.

Obecnie PKN Orlen przygotowuje się do wyboru instytucji finansowej, która poprowadzi Pracownicze Plany Kapitałowe. Ich wprowadzenie będzie odbywało się niezależnie od realizowanych obecnie w spółce programów emerytalnych.

Na koniec 2017 r. w grupie PKN Orlen było łącznie zatrudnionych prawie 20,3 tys. osób. Najwięcej, bo prawie 5 tys. pracowało w spółce matce. Ponad 4,7 tys. osób zatrudniał czeski Unipetrol, a po przeszło 1,6 tys. Orlen Serwis i litewska grupa Orlen Lietuva oraz po ponad 1 tys. włocławski Anwil i grupa Orlen Ochrona. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto (obejmujące płace zasadniczą, premie, nagrody, ryczałty i nadgodziny) wynosiło w całym koncernie w 2017 roku prawie 7,3 tys. zł. Danych dotyczących 2018 r. jeszcze nie ma.