Portfele na kolejny miesiąc: dziewięciu ekspertów i ich październikowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Publikacja: 05.10.2020 06:00

Portfele na kolejny miesiąc: dziewięciu ekspertów i ich październikowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Foto: Adobestock

Łukasz Wardyn

CMC Markets

EUR/PLN

Indeks złotego pokazał wielką słabość pomimo dobrej atmosfery na światowych rynkach. Cały czas nie zrealizowało się jeszcze ryzyko przeniesienia mniejszego apetytu na ryzyko na złotego.

Stop loss: 8 gr poniżej poziomu wejścia. Cel: 4,75.

złoto

Po spodziewanej korekcie złoto silnie odbiło. Korekta dotknęła poziomów z pierwszej połowy sierpnia. Możliwe jest więc zakończenie korekty w formie A-B-C. Jeżeli taki scenariusz się zmaterializuje, to popyt może rosnąć.

Stop loss: 1799. Wejście: 1970 dolarów za uncję.

DAX

Długie pozycje oczekują dalszej poprawy i dobrej atmosfery związanej z kolejną transzą pomocy rządowej, a krótkie pozycje śledzą poziomy zachorowań, częściowe lockdowny i brak poprawy w wielu ważnych sektorach. Stop loss: 13 650. Cel: 10 400.

Marcin Kiepas

Tickmill

EUR/PLN

W pierwszej połowie października, na fali gorszych nastrojów, kurs może ponownie zbliżyć się do 4,60, ale wyjście wyżej jest mało prawdopodobne zarówno na gruncie AT, jak i czynników fundamentalnych.

Wejście: 4,59. Stop loss: 4,63. Cel: 4,43.

miedź

Trwające sześć miesięcy wzrosty w ostatnich tygodniach wyhamowały, co skutkowało zapowiadającymi korekcyjne spadki negatywnymi dywergencjami. Rynek miedzi powinien cofnąć się do min. 6222 USD, a prawdopodobnie jeszcze w tym roku przetestuje strefę 5974–6037.

Shanghai Composite

Chiński indeks wciąż pozostaje powyżej strefy wsparcia 2984,98–3200 pkt, ale coraz więcej czynników przemawia za wybiciem dołem. Oprócz wskazań AT takim propodażowym czynnikiem jest ostatnie pogorszenie nastrojów na giełdach. Cel: 3000 pkt.

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas

EUR/PLN

Wyraźne osłabienie złotego zostało zastopowane przy oporze na 4,60 (tegoroczne maksima z marca/kwietnia). Potencjał do przeceny złotego wyczerpuje się i możliwa jest korekta w dół na kursie EUR/PLN.

Wejście: 4,55. Cel: 4,40. Stop loss: 4,65.

TTE1

Od końca lipca obserwujemy zmianę trendu w notowaniach gazu na rynku europejskim. Oczekuję kontynuacji tego trendu również w październiku.

Cel: 9 dolarów. Stop loss: 3 dolary/ MWh.

Bovespa

Podtrzymuję tezę o relatywnie słabszym zachowaniu się giełd Ameryki Południowej w kolejnych tygodniach. Na indeksie brazylijskim ukształtował się wyraźny trend spadkowy, który ma szansę kontynuacji

w październiku. Cel: 85 000. Stop loss: 100 000 pkt.

Rafał Sadoch

DM mBanku

EUR/USD

Wrzesień dla dolara był raczej wyjątkiem od reguły niż zmianą trendu. Szanse Bidena na wygraną powinny również ciążyć amerykańskiej walucie.

Cel: 1,20.

ropa WTI

Zmienność na rynku ropy jest raczej niewielka w ostatnich miesiącach, niemniej publikowane dane wciąż okazują się lepsze od prognoz, a skłonność poszczególnych krajów do przywracania obostrzeń raczej ograniczona.

Cel: 42 dolary za baryłkę.

S&P 500

Wrzesień powinien być tylko korektą w trendzie wzrostowym. Zachowawcze podejście jest jednak związane z wzrostem liczby zakażeń w sezonie jesienno-zimowym oraz zbliżającymi się wyborami w USA, które mogą zwiększać niepewność. Cel: 3500 pkt.

Marcin Sulewski

Santander Bank Polska

USD/MXN

Podtrzymuję typ sprzed miesiąca. Bank centralny Meksyku obciął stopy we wrześniu mniej od oczekiwań, co może sugerować jego wzrost obaw o kurs peso. Rynek może próbować testować, na jakie osłabienie waluty pozwoli bank centralny. Wejście: 22,69.

bawełna

Cena porusza się w powolnym trendzie wzrostowym. Notowania zawężają się i liczę na przyspieszenie ruchu w górę po przebiciu wrześniowego maksimum.

Wejście: 66,95. Stop loss: 63,3 centów za funt.

Dow Jones

Bieżąca korekta jest równa tej z czerwca i lipca i zakładam, że nie będzie wydłużona. Uważam, że spadki mogą zostać wykorzystane do kupna akcji, bowiem perspektywy gospodarcze nie pogorszyły się istotnie. Stop loss: 26498 pkt. Cel: 29180 pkt.

Marek Rogalski

DM BOŚ

USD/RUB

Tryb risk-off, będący wypadkową wielu globalnych czynników, nie pomoże rublowi, któremu dodatkowo mogą też szkodzić lokalne tematy.

Wejście: 77,00. Stop loss: 75,30.

ryż

Utrzymuję typ z ubiegłego miesiąca. Ceny ryżu nadal mają szansę na odreagowanie po dużych spadkach z czerwca. Jest to rynek niepodlegający globalnym nastrojom.

Stop loss: 11,50 USD/cwt.

Hang Seng China Ent.

Utrzymuję typ z ubiegłego miesiąca. Indeks chińskich spółek od pewnego czasu zachowuje się słabo,

a trudne relacje z USA będą tylko eskalować sytuację.

Stop loss: 10 200 pkt.

Cel: 8300 pkt.

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

USD/SEK

Sygnalizowane osiągnięcie odporności stadnej w Szwecji bez lockdownu pozytywnie wyróżnia perspektywy tej gospodarki i sprzyja zaufaniu do SEK. Ponadto kraje nordyckie preferujące społeczny dystans są lepiej przygotowane na ewentualną drugą falę zachorowań. SL: 9,21.

złoto

W ostatnich tygodniach m.in. umocnienie USD i pozytywne odczyty PMI przemysłu sprzyjały realizacji zysków na złocie. Jednakże zmiana celu inflacyjnego Fedu na średni sygnalizuje dłuższy okres z luźną polityką banku.

Stop loss: 1844 dolary za uncję.

S&P 500

Dotychczasowy kształt wrześniowej korekty (zygzak ABC) daje szansę na ponowienie zwyżek, a jednocześnie schłodzone w tym czasie nastroje przestają wysyłać kontrariańskie ostrzeżenia.

Cel: 3580 pkt. Stop loss:

3208 pkt.

Bartosz Sawicki

TMS Brokers

GBP/CHF

We wrześniu rynek powrócił do mocnej wyceny braku porozumienia i chaotycznego brexitu, co jest szansą na rajd ulgi dla funta. Frank wyczerpał cierpliwość władz monetarnych do swojej siły.

bawełna

Plany zwiększenia strategicznych rezerw surowców przez Chiny i perspektywa słabszego dolara to czynniki przemawiające za kontynuacją wzrostów z III kwartału.

STOXX Europe 600

Powrót do radykalnych restrykcji i zamrożenia gospodarek jest mało prawdopodobny, co sprawia, że schłodzenie nastrojów inwestycyjnych nadal należy postrzegać w kategoriach korekty.

Andrzej Kiedrowicz

analityk

EUR/USD

Euro może się znaleźć pod presją ze względu na drugą falę pandemii, która obecnie przetacza się przez Europę, i obawy, że ożywienie gospodarcze w strefie euro może zostać z tego powodu zniwelowane. Dolar zaś czerpie korzyści z popytu na bezpieczną przystań.

ropa WTI

Wzrost podaży państw OPEC wraz z zahamowaniem wzrostu globalnego popytu na surowiec może być czynnikiem zapalnym do załamania się kursu ropy naftowej, tkwiącego od trzech miesięcy w konsolidacji w pobliżu poziomu 40 dolarów za baryłkę.

CAC 40

Francuski indeks może się znów znaleźć pod presją przez drugą falę pandemii przetaczającą się przez kraj, w którym gwałtownie rosnąca liczba zakażeń ponownie rozpaliła obawy inwestorów przed jej wpływem na hamujące ożywienie gospodarcze.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty